Moja ponad 60 letnia ciocia upadła w marcu tego roku. W rezultacie złamała ramię. Kość zrosła się pr

6 odpowiedzi
Moja ponad 60 letnia ciocia upadła w marcu tego roku. W rezultacie złamała ramię. Kość zrosła się prawidłowo i wróciła do zdrowia, ale kilka miesięcy później, w maju, upadła ponownie. Tym razem nie doszło do złamania, ale od tego czasu jej lewa noga uległa swego rodzaju paraliżowi ponieważ leżała na niej przez kilka godzin w niewygodnej pozie. Od tego czasu nie może chodzić. Dostaje jakiś zastrzyki, ale mimo to jej kondycja nie ulega poprawie. Leży w łóżku i z oczywistych przyczyn (jedno z jej ramion jest bezwładne od lat) jest zdana na nieustanną uwagę i opiekę najbliższych. Rodzina odnosi wrażenie, że nie jest ona zainteresowana rehabilitacją, zachęty do podjęcia prób chodzenia natrafiają na jej opór. Podejrzewam, że może mieć depresję lub lęk przed kolejnym upadkiem. Czy to faktycznie może być przyczyną jej dziwnego zachowania. Jakie są perspektywy jej powrotu do zdrowia? Co należałoby zrobić, aby jej pomóc?
Jedno i drugie, tzn lęk i stan obnizonego nastroju to wtórne następstwa bezruchu i upadku, proszę przemysleć konsultację z psychiatrą i/lub psychologiem a następnie usprawnianie w domu, powodzenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Pana na skutek upadku i przykrych jego nastepst ciocia może mieć kinezjofobie ( obawa przed poruszaniem się ćwiczeniami ). Stopniowo zachęcać ciocię do aktywności lub stymulować kończynę poprzez różne bodźce czuciowe (pocieranie, głaskanie, opukiwanie).
Witam, pierwsze o czym myślę to pytanie czemu pacjentka upada. Czy pacjentka była badana neurologicznie, czy było wykonanie badanie obrazowe głowy? Oczywiście fizjoterapia, psycholog czy nawet psychiatra mogą pomóc ale w pierwszej kolejności wolałbym wykluczyć przyczynę neurologiczną upadków. Pozdrawiam
Oczywiście Ciocia może mieć depresję i wymagać konsultacji psychiatrycznej ale napewno wymaga delikatności .Do każdego „trudniejszego „pacjenta „trzeba znaleźć klucz i cierpliwość.Byc może po upadku jest ucisk na nerw np kulszowy i może być problem z siłą mięśni .Prosze być cierpliwym z czasem stan się sam poprawia o ile nie ma jakiegoś złamania czy innego urazu .czy po upadku była konsultacja ortopedyczna ?
Przeprowadzając badanie fizjoterapeutyczne można byłoby stwierdzic, jaka dodatkowa diagnostyka jest potrzebna i co może byc przyczyną, np. upadków i obecnego stanu rzeczy. Oczywiście głowa jest podstawą i nawet poprzez umiejętną rozmowę mogłoby udac się Panią zmobilizowac do działania. Z doświadczenia zauważam, że najlepiej zachęcają pacjenta do pracy pozytywne efekty. Z pesymistycznej osoby w tydzień-dwa można zrobic pełną optymizmu i zapału do pracy. Na pewno nie wszystko stracone. Powodzenia!
Proponuję konsultację neurologiczną (celem wykluczenia udaru, lub innych chorób ośrodkowego układu nerwowego,czy nerwów obwodowych), konsultację psychologiczną ( celem wsparcia, motywacji nawet jeśli problem nie ma podłoża psychicznego) , fizjoterapię domową prowadzoną przez empatycznego fizjoterapeutę, któremu uda się nawiązać dobrą relację z pacjentem. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.