Moja prawa noga miała wiele urazów, mniej więcej co rok-dwa. Zaczęło się od bardzo poważnego skręcen

3 odpowiedzi
Moja prawa noga miała wiele urazów, mniej więcej co rok-dwa. Zaczęło się od bardzo poważnego skręcenia kostki gdy miałam 15lat (gips, zdjęty przedwcześnie.), dwa lata później to samo, kolejny rok później- znów. Później pęknięcie dwóch kości srodstopia. Znów kostka. Złamany "mały" palec. Znów srodstopie, ale inna kość. Potem kolejne 3 razy kostka.
Na wszystkie urazy poza pierwszym zastosowano ortezę.

Od jakiś 4 lat żadnych urazów, ale czesto odczuwam bol. Od miesiaca mam prace w ktorej duzo chodze (12h, ok 20tys kroków dziennie)... I tu sie zaczęły problemy - pod koniec ledwo chodze, bardzo boli mnie kostka oraz staw za "paluchem".

Dodatkowo kostka jest jakby na stałe "spuchnieta" od zewnętrznej strony, a skóra na tym opuchnieciu jest jakby zdretwiała, pozbawiona czucia.

Dodatkowo rano bolą mnie obie stopy (Od lat, nawet jak miałam pracę siedzącą), ta urazowa dużo bardziej. Czasem czuje też sztywność kciuków i nadgarstkow.

Do jakiego lekarza mam z tym iść? Co się może dziać?
Jak mogę złagodzić ból? tabletki przeciwbólowe nie pomagają, jedynie odpoczynek i ciepłe kompresy.
W jaki sposób mogę zabezpieczać noge, aby jej nie obciążać i trochę ulżyć?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Pani,
w związku z licznymi uszkodzeniami w kończynie dolnej (śródstopie oraz staw skokowy) doszło do zaburzenia jej biomechaniki. Oznacza to, że praca jej poszczególnych elementów (np. mięśnie, więzadła, stawy) jest zaburzona, prowadzi to do powstawania patologicznych (czyli niewłaściwych) wzorców ruchowych, a w konsekwencji dolegliwości bólowych. Jeśli chodzi o opuchliznę w kończynie dolnej może być ona efektem różnych czynników, niemniej nie musi wynikać bezpośrednio z przebytych w przeszłości urazów. Znaczna aktywność fizyczna podczas pracy (duża liczba wykonywanych dziennie kroków) w połączeniu z (prawdopodobnie) nie pracującą w pełni kończyną dolną może powodować ujawnienie się nieprawidłowości powstałych po licznych urazach. Sugerowałbym konsultację z fizjoterapeutą celem poprawy ergonomii funkcjonowania w pracy oraz w życiu codziennym, dobraniu terapii, ale przede wszystkim wykrycia źródła problemu. W przypadku problemu z nadgarstkami oraz kciukami zaproponowałbym wizytę u fizjoterapeuty, ortopedy i reumatologa. Fizjoterapeuta może znaleźć przyczynę dolegliwości oraz rozpocząć odpowiednią terapię, zaś lekarze specjaliści mogą również dokonać diagnozy oraz wesprzeć terapię środkami farmakologicznymi. Należy pamiętać, że każdy problem może wynikać z różnych powodów i powinno się podejść do terapii kompleksowo.
Pozdrawiam, Rafał Nowicki.

Trzeba to wyleczyć . Do zrobienia zapraszam.
Fizjoterapeuta technikami manualnymi oraz zestawem ćwiczeń powinien uśmierzyć ból i usprawnić nogę. Pozdrawiam!