Moja przyjaciółka od jakiegoś czasu się tnie nie z bardzo wiem jak z nią o tym porozmawiać strasznie

3 odpowiedzi
Moja przyjaciółka od jakiegoś czasu się tnie nie z bardzo wiem jak z nią o tym porozmawiać strasznie się o nią martwię i zastanawiam czy powinnam powiedzieć jej rodzicom. Nie wiem nawet jak zacząć rozmowę
Rozumiem, że to może być trudna sytuacja. Warto podejść do tego delikatnie i z empatią, aby Twoja przyjaciółka czuła się wspierana i zrozumiała. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:

Przygotuj się emocjonalnie: Zanim podejdziesz do rozmowy, zrób sobie przestrzeń, aby zrozumieć swoje własne emocje i zaniepokojenie. Upewnij się, że jesteś spokojna i gotowa na ewentualne reakcje.

Wybierz odpowiedni moment i miejsce: Wybierz spokojne i prywatne miejsce, gdzie będziecie mogły rozmawiać bez przeszkód. Wybierz moment, gdy Twoja przyjaciółka będzie miała czas i możliwość skupienia się na rozmowie.

Zacznij od delikatnego wstępu: Możesz zacząć od delikatnego pytania o jej samopoczucie, np. "Zauważyłam, że ostatnio jest Ci trudno. Czy chcesz porozmawiać o tym?".

Bądź empatyczna i wsłuchaj się: Słuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenia. Wyraź swoje zrozumienie i wsparcie. Wskazówka: Czasem po prostu chcemy, aby ktoś nas wysłuchał, zamiast od razu proponować rozwiązania.

Wyraź swoje obawy: Powiedz jej, że się o nią martwisz. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Martwię się o Ciebie, bo zauważyłam, że ostatnio ranią Ci się nadgarstki. Czy mogę Ci w czymś pomóc?".

Zaproponuj wsparcie: Daj jej do zrozumienia, że nie jest sama w tych trudnych doświadczeniach. Zaproponuj jej wsparcie, np. pomoc psychologiczną, rozmowę z innym dorosłym, który może jej pomóc, lub inne dostępne zasoby.

Rozważ rozmowę z jej rodzicami: Jeśli masz poważne obawy o jej bezpieczeństwo i zdrowie, rozważ rozmowę z jej rodzicami lub opiekunami. Upewnij się jednak, że jesteś gotowa na ewentualne konsekwencje i że Twoja przyjaciółka czuje się komfortowo z tą decyzją.

Twoim celem jest okazanie jej wsparcia i zrozumienia, a nie narzucanie rozwiązań. Daj jej czas i przestrzeń na przetworzenie rozmowy i zareagowanie na Twoje sugestie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Autoagresja to poniekąd sposób na ucieczkę od problemów oraz pokazywanie złego samopoczucia, sposób na zwrócenie na siebie uwagi, pokazywanie, że osoba potrzebuje pomocy, że jest jej źle i nie radzi sobie. Rozmowa jest w takich sytuacjach bardzo potrzebna. Aby przyniosło to efekty to należy być otwartym na aktywne słuchanie, zrozumienie, akceptację tego co czuje/przeżywa, bez krytyki i bez oskarżania.
Czy powiedzieć rodzicom? - moim zdaniem tak, bo potrzebna jest Pani przyjaciółce pomoc psychologa.
Pozdrawiam serdecznie
Rozumiem, że to niezwykle trudna i delikatna sprawa. Rozmowa z przyjaciółką jest dobrym pomysłem, o ile jesteś na nią gotowa. Podczas takiej rozmowy możesz powołać się na troskę o nią i zaproponować wsparcie. Przegadajcie też kwestię rozmowy z rodzicami, aby nie zaskoczyć koleżanki i żeby nie straciła do Ciebie zaufania, gdyby zorientowała się, że działasz bez jej wiedzy. Pamiętaj, że mimo, że jasne jest, że martwisz się o swoją przyjaciółkę, nie powinnaś czuć się za nią odpowiedzialna i dlatego poinformowanie rodziców wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Twoja przyjaciółka wymaga wsparcia i pomocy i rodzice powinni wiedzieć o sytuacji, aby ją jej zapewnić. W całej tej sytuacji postaraj się też zadbać o siebie i swoje emocje. Może warto pogadać z zaufanym dorosłym, może Twoim rodzicem, albo psychologiem szkolnym i wspólnie opracować plan działania? Myślę, że to jest dobry scenariusz, bo będzie on uwzględniał i pomoc przyjaciółce i Tobie, bo z pewnością jest to dla Was obu trudny temat. Trzymam kciuki i pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.