Moja przyjaciółka ponownie trafiła do szpitala psychiatrycznego. Ma ciężką depresję oraz nerwicę. St

4 odpowiedzi
Moja przyjaciółka ponownie trafiła do szpitala psychiatrycznego. Ma ciężką depresję oraz nerwicę. Strasznie się o nią martwię, ponieważ ostatnia wizyta tam tylko pogorszyła jej stan. To środowisko wcale nie wpłynęło na nią pozytywnie. Jedyne co wyniosła stamtąd to historie nieudanych samobójstw jej "współlokatorek". Leki dalej były źle dobrane, zresztą do tej pory nic się nie zmieniło. Jednak gdy była poza szpitalem, jej stan tak czy tak się pogarszał. Nie wiem jak mam ją wspierać odwiedzam ją regularnie ale czy to wystarczy? Nie wiem jak jej pomóc. Czy jest coś co mogę dla niej zrobić?
Wsparcie, czyli mówiąc bardzo ogólnie obecność jest jednym z bardzo ważnych czynników leczących. Mówiąc o obecności, mam na myśli nie tylko bycie ciałem, ale całym sobą. Rozumiem, że oddział psychiatryczny nie jest zbyt przyjaznym miejscem, ale czasem hospitalizacja jest jedynym wyjściem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Pani postawa jest bardzo ważna dla przyjaciółki. Pani zaangażowanie na pewno dużym wsparciem. Czasami ustawienie leków trwa długo co może wywoływać niepokój. W wyjątkowych sytuacjach może być też nieskuteczne i wtedy jedynie pomocna będzie psychoterapia. W takiej sytuacji doradzałabym rozmowę z lekarzem prowadzącym podczas hospitalizacji, który może pokazać złożoność sytuacji przyjaciółki a przez to uspokoić. Pozdrawiam L. Kaczmarek
Szanowna Pani,

W sytuacji opisanej przez Panią bardzo ważne jest wsparcie, które Pani zapewnia, choć z pewnością nie jest to łatwe. Dobrze, że przyjaciółka ma przy sobie osobę, ma którą może liczyć. Na temat stanu Pani przyjaciółki i zapewnianie jej opieki ciężko jest mi się wypowiedzieć, gdyż nie znam sytuacji. Niemniej, myślę że warto, żeby podzieliła się Pani swoimi wątpliwościami z jej rodziną i wsparła ją w szukaniu rozwiązań - może to być np. rozmowa z lekarzem prowadzącym, konsultacja psychologa lub psychiatry z zewnątrz. Życzę wszystkiego dobrego Pani i przyjaciółce.
Rozumiem, że sytuacja Pani przyjaciółki jest bardzo trudna. Odwiedziny są ważne, ale warto także wykazać się cierpliwością i empatią, słuchając jej bez oceniania. Warto zachęcać ją do dalszego leczenia, rozważając konsultację z innym lekarzem lub terapeutą. Wspólne, lekkie aktywności mogą pomóc, ale należy unikać presji. Pani również powinna dbać o siebie, ponieważ wspieranie osoby z depresją może być obciążające. To długi proces, ale każdy krok w stronę zdrowia jest istotny.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.