Moja psycholożka powiedziała mi, że jak mam anhedonię od depresji, to odczuwania przyjemności trzeba

3 odpowiedzi
Moja psycholożka powiedziała mi, że jak mam anhedonię od depresji, to odczuwania przyjemności trzeba się nauczyć. Jak nauczyć się odczuwania przyjemności?
Dzien dobry. Proszę wnieść to pytanie na sesję to bardzo ważny materiał do pracy ,pozdrawiam

Witam Cię serdecznie.
Odczuwanie przyjemności może być trudne dla osób cierpiących na anhedonię, która jest objawem depresji. Chociaż każda osoba jest inna, istnieje kilka strategii, które mogą pomóc w nauczeniu się odczuwania przyjemności.

Oto kilka sugestii:
- Terapia: Kontynuuj pracę z psychologiem, który może pomóc Ci zidentyfikować przyczyny anhedonii i opracować strategie na jej przekroczenie. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) lub terapia poznawczo-behawioralna oparta na uważności (MBCT) są często stosowane w leczeniu depresji i mogą pomóc w nauce odczuwania przyjemności.

-Praktykuj uważność: Uważność, czyli skoncentrowanie się na chwili obecnej bez osądzania, może pomóc w zwiększeniu świadomości i docenianiu drobnych przyjemności w codziennym życiu. Bądź obecny i otwarty na doznania zmysłowe, jak smak jedzenia, zapach kwiatów, dotyk ciepłej wody podczas kąpieli.

-Ustanów cele małych kroków: Kiedy masz trudności z odczuwaniem przyjemności, rozpoczęcie od małych celów może być pomocne. Ustal sobie codzienne zadania, które możesz łatwo osiągnąć, i ciesz się ich wykonaniem. Stopniowo zwiększaj trudność i ambitność celów, ucząc się czerpać satysfakcję z osiągnięcia postępów.

-Znajdź hobby lub zajęcie, które cię interesuje: Wypróbuj różne aktywności i szukaj czegoś, co sprawia Ci radość lub satysfakcję. Może to być coś, czym się pasjonujesz, jak malowanie, gra na instrumencie muzycznym, gotowanie, czytanie, spacerowanie po naturze itp. Znalezienie czegoś, co Cię cieszy, może przyczynić się do odczuwania przyjemności.

-Utrzymuj zdrowy styl życia: Dbaj o swoje zdrowie fizyczne, ponieważ ma ono wpływ na samopoczucie emocjonalne. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiedni sen mogą pomóc w poprawie nastroju i odczuwaniu przyjemności.

Pamiętaj, że proces nauki odczuwania przyjemności może zająć trochę czasu i cierpliwości. Nie zniechęcaj się, jeśli nie od razu odczuwasz radość czy satysfakcję. Praca nad swoim zdrowiem emocjonalnym i wyzwolenie się z anhedonii wymaga czasu i wysiłku. Wytrwałości.

Pozdrawiam serdecznie.
W trakcie pracy z depresją ważnym elementem jest aktywizacja behawioralna, czyli poszukiwanie wspólnie z terapeutą takich elementów w codziennym funkcjonowaniu, które kiedyś miały lub mogłyby mieć wpływ na poprawę samopoczucia. Proszę porozmawiać o tym na spotkaniu z terapeutą. Pytanie, które Pan/Pani zadał(a) jest ważne i potrzebne :)