Moja sprawa raczej skierowana jest do psychoterapeutów, psychologów. Zaczęłam się spotykać z cudowny

3 odpowiedzi
Moja sprawa raczej skierowana jest do psychoterapeutów, psychologów. Zaczęłam się spotykać z cudownym chłopakiem. Jest mega śmieszny, rozgadany, troskliwy, miły. Ale jest coś co zaczęło mnie niepokoić. Widzę, że ma problemy z koncentracją, część rzeczy zapomina. Ma problemy ze snem, wiecznie jest zmęczony. Jeśli chodzi o projekty na studia to zostawia je wiecznie na ostatnią chwilę, albo wgl ich nie robi. Ostatnio w rozmowie przyznał mi się, że cierpiał na depresję i bierze leki. Czy takie problemy z koncentracją, zanikiem pamięci, skupianiem sie na głupotach a nie na pracy mogą wynikać z wymienionej depresji czy możliwe jest że jest chory psychicznie? Sam kiedyś o sobie powiedział ze mysli w nieschematyczny sposób. Czasem zamiast pójść spać, robi rzeczy po nocy, które w tym momencie nie są warte aby je robić (wymiana lampy, sprzątanie itp). Bardzo proszę o odpowiedź i jakąś podpowiedź w jaki sposób mogę mu pomóc... Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Dzień dobry,objawy,które Pani wymieniła są typowe dla depresji. Depresja jest chorobą psychiczną,bo dotyczy problemów w funkcjonowaniu mózgu a nie innych części ciała. Rozumiem,że Panią niepokoi ta choroba.Proszę poczytać więcej na ten temat,obejrzeć filmy edukacyjne,które wyjaśniają mechanizm funkcjonowania tej choroby oraz znajdzie tam Pani sposoby wspierania. Prawda jest taka,że może ona dotknąć każdego,w każdym wieku.Czy Pani chłopak korzysta z jakiejś psychoterapii? Ona mogłaby mu najbardziej pomóc. Polecam terapię poznawczo -behawioralną. Życzę powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Droga Pani,
depresja jest chorobą, której nie można lekceważyć, ale jednocześnie chorobą, która jest wyleczalna przy odpowiednim podejściu (najczęściej leczenie farmakologiczne połączone z psychoterapią). Proszę zauważyć, że mimo tego, że jest to dla niektórych wciąż wstydliwa choroba, Pani chłopak powiedział Pani o niej - znaczy to, że darzy Panią zaufaniem i być może liczy na pomoc w niektórych sytuacjach. Chorym pomaga wsparcie w postaci wyrozumiałości, wysłuchania, niebagatelizowania ich problemów, czy zmoblilzowania do skorzystania z pomocy specjalisty (jeśli tego jeszcze nie zrobił).
Pozdrawiam, Radosław Krapiec, psycholog
Objawy, które Pani opisuje, takie jest chroniczne zmęczenie, prokrastynacja czy trudności w obszarze poznawczym (związane z pamięcią czy zdolnością koncentracji uwagi) mogą być związane z depresją. Poza farmakoterapią, o której Pani wspomina, warto byłoby zachęcać Pani partnera do skorzystania ze wsparcia psychoterapeutycznego, jeśli z takowego nie korzysta. To, co w zakresie Pani możliwości, to przede wszystkim towarzyszenie partnerowi. Towarzyszenie, tj. bycie blisko partnera, mogące się przejawiać chociażby wspólnie spędzonym czasem czy zaangażowaną komunikacją (tj. np. niedeprecjonującą przeżyć partnera), dalej wspieranie każdej, choćby najmniejszej, aktywności partnera oraz towarzyszenie tej aktywności, dalej pomoc w ustrukturyzowaniu planu dnia i/lub tygodnia i wiele innych... Proszę w tym wszystkim pamiętać również o sobie i własnym dobrostanie, gdyż towarzyszenie osobie chorującej na depresję może być niekiedy obciążające. Wszelkiego Dobra!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.