Moje dziecko ma 11 miesięcy, jest ciągle karmione piersią na żądanie (oprócz oczywiście normalnych j

1 odpowiedzi
Moje dziecko ma 11 miesięcy, jest ciągle karmione piersią na żądanie (oprócz oczywiście normalnych już posiłków zdrowych z kawałeczkami - lubi sama rozdrabniać 6 ząbkami), nie piło nigdy z butli że smoczkiem, śpi z nami w łóżku - ma dużo miłości, ciepła i uwagi. Ma również dużo zabawek, miejsca do poruszania się, nasi rodzeństwo do zabawy. Pierwsze dziecko nie miało smoczka, jednak najmłodsze ciągle ssie kciuk - od urodzenia. Co robić? Podać smoczek?
Początkowo ssanie kciuka związane jest z trenowaniem odruchu ssania, co dziecko robiło już w brzuchu mamy, a następnie w ten sposób poznaje swoje ciało i otaczający je świat. W końcu wszystko u niemowlaka musi być posmakowane i trafia do buzi. Ssanie kciuka jest czasem także objawem stresu niemowlęcia. Dziecko w ten sposób uspokaja się. Stres może być spowodowany zaburzeniem codziennego rytuału np. byliśmy w gościach, ktoś do nas przyszedł czy czasowo opiekował się maluszkiem ktoś inny, albo kąpiel czy pora posiłku się przesunęła. Stereotypy są bardzo ważne dla dziecka kilkumiesięcznego. Ich zaburzenie może skutkować uczuciem niepokoju i ssania kciuka. Również nadmiar bodźców (zainteresowania ze strony otoczenia, zabawek, obrazów itp.), gdy dziecko nie może pobyć samo ze sobą może wywołać taki efekt. Należy spróbować ustalić przyczyny. Podać smoczek warto dopiero wtedy, gdy kciuk jest intensywnie już wyssany, gdyż nie ma gwarancji, że dziecko odzwyczai się. Może wpaść w nałóg ssania smoczka;). Co prawda mniejszym złem jest ssanie smoczka niż kciuka ze względu na ewentualne komplikacje a szczególnie wady zgryzu, ale bezwzględnie ba nałogi powinny być porzucane zanim maluch skończy 3 lata.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.