Moje dziecko ma 14 miesięcy i 10 zębów mlecznych. W dalszym ciągu pije z butelki mleko w porze nocne

2 odpowiedzi
Moje dziecko ma 14 miesięcy i 10 zębów mlecznych. W dalszym ciągu pije z butelki mleko w porze nocnej. Powinnam już dawno myć mu ząbki. Jaką pastę i szczoteczkę wybrać. Zdania są różne z fluorem czy bez? Kiedy szczotkować jeśli dziecko budzi się na jedzenie 2 razy w nocy?
Dzien dobry, rzeczywiscie gdy pojawi sie pierwszy ząbek powinno się zacząć szxzotkować ząbki. Są odpowiednie szczoteczki oraz pasty do 2 roku życia. Najlepiej zastosowac pasty z fluorem ale do 500 ppm. Ilośc pasty powinna być tak jak przy posmarowaniu masłem czyli bardzo mało, a resztki pasty można zebrać szczoteczką z wodą przegotowaną. Proszę też udać się na pierwszą wizytę kontrolną z dzieckiem do stomatologa. Lepiej też powoli zmieniac karmienie nocne mlekiem na pojenie wodą lub niesłodzoną herbatką, ale o tym należy porozmawiać na wizycie u stomatologa.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek przeznaczonych dla małych dzieci. Do 6 roku życia zalecane jest stosowanie past do zębów bez zawartości fluoru, ponieważ nadmierna podaż fluoru może doprowadzić do fluorozy, wystąpienia białych plam na zębach stałych. Najlepszym rozwiązanie byłoby mycie ząbków po każdym takim piciu mleka. Zachęcam do wizyty adaptacyjnej i badania kontrolnego w gabinecie stomatologicznym.