Moje dziecko ma 2 lata niestety nasz problem trwa już rok i z dnia na dzień jest coraz gorzej. Na w
4
odpowiedzi
Moje dziecko ma 2 lata niestety nasz problem trwa już rok i z dnia na dzień jest coraz gorzej.
Na widok np. jajecznicy ma odruch wymiotny , nie czuje wogóle głodu . Nie jesć może cały dzień, szukamy pomocy
Na widok np. jajecznicy ma odruch wymiotny , nie czuje wogóle głodu . Nie jesć może cały dzień, szukamy pomocy
Dzień dobry,
opisywane objawy mogą świadczyć o neofobii żywieniowej. Warto skonsultować się z psychologiem. Można też poczytać o neofobii na stronie Fundacji Oswoić Jedzenie.
Powodzenia!
Natalia Szymańska
opisywane objawy mogą świadczyć o neofobii żywieniowej. Warto skonsultować się z psychologiem. Można też poczytać o neofobii na stronie Fundacji Oswoić Jedzenie.
Powodzenia!
Natalia Szymańska
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, przyczyn opisywanego zachowania Dziecka może być wiele. Na początku zachęcałabym do konsultacji z lekarzem pediatrą, który skieruje Dziecko na odpowiednie badania lub konsultację specjalistyczną (np. gastrologiczną). Po otrzymaniu wyników badań i wykluczeniu objawów medycznych warto skorzystać z pomocy psychologicznej w celu diagnozy i podjęcia pracy terapeutycznej z Dzieckiem. Pozdrawiam serdecznie.
Warto podjąć się terapii wybiórczego jedzenia u kogoś, kto specjalizuje się w leczeniu tego schorzenia. Nie każdy psycholog/psychoterapeuta (a także pediatra) ma wiedzę i kompetencje, aby się tym zająć. Radzę udać się do najbliższego ośrodka proponującego takie leczenie, w którym pracują zespoły specjalistów - psychologów, lekarzy, terapeutów neurorozwojowych. Daje to większą szansę na powodzenie leczenia, dzięki skoordynowaniu działań.
Tego rodzaju zachowanie może wynikać z wielu przyczyn. Należałoby wykluczyć alergie pokarmowe, nieprawidłową budowę jamy ustnej, nosogardzieli i krtani, a także zaburzenia metaboliczne i neurologiczne. Niektóre dzieci w tym wieku lubią być karmione, inne lubią jeść same. Proszę poeksperymentować z różną konsystencją potraw, a także nieco innymi rodzajami potraw niż zwykle. Coś jednak dziecko je, warto skupić się na tym. Czasem dzieci potrzebują mniej, a czasem więcej pożywienia, w zależności od momentu rozwojowego. Czy dziecko ma niedowagę, niedobory witamin itp. Często jest tak, że rodzicom wydaje się, że dzieci powinny jeść więcej niż rzeczywiście potrzebują. Dodatkowo w tej sytuacji jedzenie jest postrzegane przez dziecko jako sytuacja stresowa, nie przyjemność i może to dodatkowo powodować unikanie jedzenia. Wybiórcze jedzenie może wiązać się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jeżeli powyższe możliwe przyczyny zostały już wykluczone, warto skontaktować się ze specjalistą integracji sensorycznej.
Eksperci
Podobne pytania
- Dzień dobry, Już od dłuższego czasu mam problemy z przełykaniem pokarmu. Jem zawsze bardzo wolno, bo boję się, że jedzenie utkwi mi w przełyku. Każdy posiłek wywołuje u mnie dyskomfort i strach. Doszło już do momentu, w którym boje się jeść cokowiek. Bardzo proszę o jakąkolwiek poradę, co mogę zrobić…
- co jak rzygam to co jem?
- Witam Od kilku tygodni budzę się w nocy głodna, niezależnie od tego ile zjadłam na kolację i kiedy ją jadłam. Oczywiście muszę zjeść bo głodna nie jestem w stanie zasnąć. Rano także budzę się głodna. Mam wrażenie że nawet zbyt czesto czuję głód mimo że wcale nie jem za mało. Nie tracę na wadze ani nie…
- Dzień dobry , mam taki problem że coraz mniej jem ograniczam się w jedzeniu a waga spada i spada. Najbliżsi mówią że jestem już dość chuda ale nie potrafię tego dostrzec . Powinnam się może do kogoś udać?
- Dzień dobry, od lat moja dieta jest bardzo uboga. Nie potrafię się przemuc żeby próbować nowe rzeczy. Czasami zapach a nawet sam widok konkretnych potraw wywołuje u mnie odruch wymiotny. Bardzo chcę to zmienić. Do jakiego lekarza powinnam się udać?
- Dobry Wieczór Piszę z prośbą o poradę. Znajoma przeżyła straszną traumę (śmiertelny wypadek partnera) jest pod opieką psychiatry i psychologa aczkolwiek ma duże problemy z odżywianiem. Choćby nawet chciała coś zjeść to jak to ujmuje wszystko rośnie jej w gardle. Jak już uda się coś zjeść to po chwili…
- Zmagam się z zaburzeniem,które po angielsku nazywamy binge eating. Chowam dodatkowe kalorie,które jem przed bliskimi. Powoduje to ogromne poczucie winy i też poczucie beznadziejności. Jaka terapia będzie najlepsza?
- Witam, Problem z jedzeniem, życiem codziennym/ partnerskim. Chęć żucia jakichkolwiek przekąsek ,zapychania się nimi do tego stopnia ze na drugi dzień jest złe samopoczucie dodatkowo chęć wypluwania danego jedzenia- do jakiego specjalisty się udać?
- Witam mam 29 lat 178 cm wzrostu i wagę 103 kg.Nie potrafię przestać myśleć o jedzeniu,przez cały dzień potrafię jeść małe porcje by wieczorem usiąść przed tv i zjeść fast fooda oraz paczkę chipsów,waga ciagle rośnie posiadam w domu bieżnie,rowerek,siłownie ale nie mam motywacji by z nich korzystać.Nie…
- Witam, mam 17 lat i zacząłem ćwiczyć już rok temu sporty siłowe. Jestem ektomorfikiem i ważę 51kg przy 170cm wzrostu. Borykam się od roku z pewnym problemem a mianowicie, chciałbym jeść więcej ponieważ powinienem być na masie (nadwyżka kaloryczna) ale niestety nie jestem w stanie zjeść prostego małego…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.