Moje dziecko ma 2 lata niestety nasz problem trwa już rok i z dnia na dzień jest coraz gorzej. Na w

4 odpowiedzi
Moje dziecko ma 2 lata niestety nasz problem trwa już rok i z dnia na dzień jest coraz gorzej.
Na widok np. jajecznicy ma odruch wymiotny , nie czuje wogóle głodu . Nie jesć może cały dzień, szukamy pomocy
Dzień dobry,
opisywane objawy mogą świadczyć o neofobii żywieniowej. Warto skonsultować się z psychologiem. Można też poczytać o neofobii na stronie Fundacji Oswoić Jedzenie.
Powodzenia!
Natalia Szymańska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, przyczyn opisywanego zachowania Dziecka może być wiele. Na początku zachęcałabym do konsultacji z lekarzem pediatrą, który skieruje Dziecko na odpowiednie badania lub konsultację specjalistyczną (np. gastrologiczną). Po otrzymaniu wyników badań i wykluczeniu objawów medycznych warto skorzystać z pomocy psychologicznej w celu diagnozy i podjęcia pracy terapeutycznej z Dzieckiem. Pozdrawiam serdecznie.
Warto podjąć się terapii wybiórczego jedzenia u kogoś, kto specjalizuje się w leczeniu tego schorzenia. Nie każdy psycholog/psychoterapeuta (a także pediatra) ma wiedzę i kompetencje, aby się tym zająć. Radzę udać się do najbliższego ośrodka proponującego takie leczenie, w którym pracują zespoły specjalistów - psychologów, lekarzy, terapeutów neurorozwojowych. Daje to większą szansę na powodzenie leczenia, dzięki skoordynowaniu działań.
Tego rodzaju zachowanie może wynikać z wielu przyczyn. Należałoby wykluczyć alergie pokarmowe, nieprawidłową budowę jamy ustnej, nosogardzieli i krtani, a także zaburzenia metaboliczne i neurologiczne. Niektóre dzieci w tym wieku lubią być karmione, inne lubią jeść same. Proszę poeksperymentować z różną konsystencją potraw, a także nieco innymi rodzajami potraw niż zwykle. Coś jednak dziecko je, warto skupić się na tym. Czasem dzieci potrzebują mniej, a czasem więcej pożywienia, w zależności od momentu rozwojowego. Czy dziecko ma niedowagę, niedobory witamin itp. Często jest tak, że rodzicom wydaje się, że dzieci powinny jeść więcej niż rzeczywiście potrzebują. Dodatkowo w tej sytuacji jedzenie jest postrzegane przez dziecko jako sytuacja stresowa, nie przyjemność i może to dodatkowo powodować unikanie jedzenia. Wybiórcze jedzenie może wiązać się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jeżeli powyższe możliwe przyczyny zostały już wykluczone, warto skontaktować się ze specjalistą integracji sensorycznej.

Eksperci

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Ewa Bąk

Ewa Bąk

Psycholog

Piaseczno

Waldemar Wojnicz

Waldemar Wojnicz

Internista, Lekarz rodzinny

Toruń

Marta Bartczak

Marta Bartczak

Psycholog

Poddębice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.