Moje dziecko zażywa narkotyki, w jaki sposób mogę mu pomóc?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, od kilku miesięcy zauważyłam, że z moim dzieckiem się dzieję coś niedobrego. Postanowiłam to sprawdzić i wyszło, że dziecko zażywa narkotyki. Nie przyłapałam syna na braniu ani razu, ale w pokoju ciągle znajduję tego ogromne ilości. Nie chcę iść z tym na policję. Kocham mojego syna i wiem, że potrafiłby się zmienić. Jest bardzo inteligentny i nie chcę, aby zrujnował sobie życie. Jak mam mu pomóc?
Witam,
niestety z narkotykami nie ma żartów. Skoro trwa to już jakiś czas i nie był to incydent, polecałabym aby najpierw Pani sama porozmawiała z terapeutą uzależnień. Specjalista pomoże ustalić plan działania i pomocy synowi. Mogę zaproponować Arnoldę Janicką, z którą współpracuję. Pozdrawiam, Emilia Szymanowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,moim zdaniem syn powinien otrzymać jasną formację, że zauważyła Pani problem i podejmie Pani konkretne działania aby mu pomóc. Istotne jest aby usłyszał, że nie akceptuje Pani ani zażywania ani handlowania narkotykami i chce Pani o tym porozmawiać w obecności specjalisty. Najlepiej aby w pierwszym spotkaniu wzięli udział rodzice oraz dziecko.Problem syna wymaga zdiagnozowania- tzn. jak długo trwa, jakie są jego przekonania na temat narkotyków, jak zmieniło się jego zachowanie i funkcjonowanie. Jest to sytuacja która wymaga bardzo dużej konsekwencji i ustalenia nowych zasad aby syn wiedział, że takie zachowania wpływają na innych członków rodziny oraz pociągają za sobą konsekwencje. Jeżeli nie uda się pani skłonić syna aby przyszedł na takie spotkanie powinna Pani sama wziąć w nim udział, uzyskać jak najwięcej informacji na temat uzależnienia oraz ustalić sposób działania. Im wcześniej podejmie Pani działania tym lepiej ponieważ syn dostanie informację, że nie jest Pani sama, nie da się Pani oszukać oraz nie pozostaje Pani bierna. Niestety inteligencja syna w tej konkretnej sytuacji nie koniecznie jest zaletą ponieważ osoby bardziej inteligentne dłużej "ukrywają problem", stosują więcej manipulacji, a ich zaprzeczenia wydają się bardziej racjonalne i wiarygodne co opóźnia etap szukania pomocy specjalistycznej.Zachęcam do skorzystania z pomocy już teraz....A. J.
Szanowna Pani, zrozumiałe jest, że jest Pani zaniepokojona ryzykiem uzależnienia swojego dziecka i boi się Pani o jego przyszłość. Nie pisze Pani w jakim wieku jest syn ani czy Pani z nim rozmawiała i jakie uzyskała Pani informacje z tej rozmowy. W takiej sytuacji porady internetowe nie są z pewnością sposobem na rozwiązanie sytuacji. Sugeruję szybki kontakt ze specjalistami z Poradni uzależnień w Pani miejscu zamieszkania, gdzie uzyska Pani ukierunkowanie co do dalszych działań, które pomogą Pani i synowi poradzić sobie z tą sytuacją.
Witam serdecznie,
przede wszystkim należałoby usiąść z synem i porozmawiać o tym co Pani widzi i co Pani znalazła. Co Pani w związku z tym czuje..
W takich sytuacjach należy zastosować tzw "twardą miłość" i spróbować przekonać syna do tego, aby zgłosił się do specjalisty. Być może potrzebujecie Państwo wspólnej konsultacji?
Nigdy nie należy pozostawać obojętnym w takiej sytuacji.
Proponuję możliwie jak najszybciej zgłosić się do terapeuty uzależnień, który bez wątpienia pomoże.
Zapraszam do gabinetu.
,
Pozdrawiam serdecznie
To jest trudna sytuacja. Czy syn jest pełnoletni? Jeżeli tak, to może Pani tylko z nim rozmawiać i prosić go, żeby podjął leczenie (prawdopodobnie - terapię uzależnień). Może Pani też zagrozić, że ujawni Pani fakt posiadania nielegalnych substancji. Jeżeli syn jest jeszcze niepełnoletni, to może Pani sama szukać pomocy dla niego w odpowiednich ośrodkach (zależnie od miejsca zamieszkania).

Eksperci

Monika Kamińska

Monika Kamińska

Psychoterapeuta

Piła

Marta Podsiadło

Marta Podsiadło

Psycholog, Psychoterapeuta

Wrocław

Piotr Adamiak

Piotr Adamiak

Psychoterapeuta

Łódź

Magdalena Dorau

Magdalena Dorau

Psychoterapeuta

Łódź

Katarzyna Nawrot

Katarzyna Nawrot

Psycholog

Poznań

Malwina Napiórkowska

Malwina Napiórkowska

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 80 pytań dotyczących usługi: narkomania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.