Moje pytanie dotyczy stosowania postu pani dr Dąbrowskiej .Wiem , ze nie stosuje się tutaj lekarstw

2 odpowiedzi
Moje pytanie dotyczy stosowania postu pani dr Dąbrowskiej .Wiem , ze nie stosuje się tutaj lekarstw , chociaż Pani dr w swojej ksiazce pisze , żeby brac magnez z witaminą B6 bo mamy magnezu za mało , czy tabletki które biorę na serce bisoratio 5 mg , na arytmię serca tez mam odstawić na ten czas czy po prostu zmniejszyć dawke do pół tabletki ? będę stosowała tą dietę tylko przez dwa tygodnie , to pewno wytrzymam bez tej tabletki też a jak już przechodzi sie do drugiej fazy postu czyli wychodzenia z niego można już stosowac tabletki przepisane przez lekarza czy jeszcze nie ?
dziękuję za odpowiedz .
Dzień dobry,
Dieta dr Dąbrowskiej, to post oczyszczający, który charakteryzuje się przede wszystkim zmniejszeniem podaży białka i tłuszczu. Wartość energetyczna diety wynosi ok. 800 kcal na dobę. Zaznaczę tutaj, że diety poniżej 1200 kcal dla osób dorosłych są dietami niedoborowymi. Oznacza to, że istnieje bardzo duże ryzyko niedoborów zarówno w składniki pokarmowe; białka i tłuszcze, jak i składniki witaminowo-mineralne np. witaminy z grupy B, żelazo, wapń. Jeśli choruje Pani przewlekle, nie należy uczestniczyć w dietach, które mogą stan ten nasilić. Odradzałbym stosowanie tego rodzaju diety, a tym bardziej odradzałbym odstawienie leków. Jeśli jednak bardzo chce Pani spróbować, powinna Pani udać się do swojego lekarza prowadzącego (lekarza pierwszego kontaktu, bądź kardiologa) z zapytaniem czy odstawienie leków na taki okres czasu jest możliwe i czy dieta niedoborowa nie spowoduje pogorszenia się Pani stanu zdrowia. Zaznaczę również, że organizm sam jest wstanie niwelować toksyny z organizmu i tak restrykcyjna dieta nie jest potrzebna. Proszę pamiętać, że niska wartość energetyczna diety może przyczynić się podczas fazy powrotu do poprzednich nawyków żywieniowych do powstania tzw. efektu jojo, co w efekcie może spowodować wręcz wzrost masy ciała do wartości sprzed wprowadzenia diety.
Pozdrawiam

Post dr Ewy Dąbrowskiej, znany również jako dieta warzywno-owocowa, jest rodzajem diety oczyszczającej, która ma na celu wspomaganie organizmu w procesie detoksykacji i regeneracji. Podczas tego postu spożywa się głównie surowe i gotowane warzywa oraz owoce o niskiej zawartości cukru.

Stosowanie leków podczas postu dr Dąbrowskiej
Magnez i witamina B6:
Dr Dąbrowska w swojej książce zaleca suplementację magnezu z witaminą B6, ponieważ podczas postu można mieć niedobór magnezu. Jest to zgodne z ogólnymi zaleceniami, ponieważ magnez pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, w tym wspiera pracę układu nerwowego i mięśniowego.

Leki na serce (Bisoprolol) i arytmię:

Konsultacja z lekarzem: Przed rozpoczęciem postu, zwłaszcza przyjmując leki na serce takie jak bisoprolol (Bisoratio), konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nagłe odstawienie lub zmniejszenie dawki leków na serce może być niebezpieczne.
Dawkowanie: Tylko lekarz prowadzący może zdecydować, czy można bezpiecznie zmniejszyć dawkę leku na czas postu lub czy konieczne jest jego dalsze przyjmowanie w pełnej dawce.
Faza wychodzenia z postu:

Powrót do leków: Po zakończeniu fazy postu i wchodzeniu w fazę wychodzenia, konieczne jest ponowne skonsultowanie się z lekarzem odnośnie powrotu do przyjmowania pełnej dawki leków. Faza wychodzenia z postu to czas, w którym stopniowo wprowadza się normalne pokarmy, a organizm wraca do bardziej regularnego trybu żywienia.
Kluczowe wskazówki:
Nie zmieniaj dawki leków na własną rękę: Nigdy nie zmniejszaj ani nie odstawiaj leków bez konsultacji z lekarzem.
Obserwuj swoje zdrowie: Bądź świadomy swojego samopoczucia i jakiekolwiek niepokojące objawy natychmiast zgłaszaj lekarzowi.
Dokładne planowanie: Zaplanuj post w taki sposób, aby mógł być bezpiecznie przeprowadzony, mając na uwadze wszystkie leki i suplementy, które przyjmujesz.
W razie wątpliwości zawsze najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zna Twoją historię medyczną i może udzielić spersonalizowanych porad.