Moje pytanie dotyczy tetniaka aorty brzusznej wielkosc 45mm,skrzeplina 15mm a mianowicie po wykryciu

6 odpowiedzi
Moje pytanie dotyczy tetniaka aorty brzusznej wielkosc 45mm,skrzeplina 15mm a mianowicie po wykryciu oraz wizycie u chirurga naczyniowego stwierdzil iz tetniak kwalifikuje sie do operacji jednak ze wzgledu na brak historii choroby ( tetniak bezobjawowy,wykryty przypadkiem) lekarz radzi czekac ok 3 miesiecy na pytanie jakie jest prawdopodobienstwo pekniecia odpowiedzial,ze takie male same nie pekaja. Nie wiem co o tym myslec, moze skonsultowac to z innym specjalista? I czy to prawda ,ze komplikacje pooperacyjne sa takie " straszne" i niebezpieczne ? Bardzo dziekuje za odpowiedz.
Witam,
w przypadku operacji tętniaka aorty brzusznej wykonujemy ją, gdy ryzyko pęknięcia jest większe niż ryzyko powikłań okołooperacyjnych (w tym zgon).
Tętniak aorty brzusznej 45 mm nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Operujemy, gdy średnica przekroczy 55 mm lub w przypadku kobiet ze szczególnymi wskazaniami, gdy przekroczy 50 mm.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Małe tez moga pekać ale ze zdecydowanie mniejszym prawdopodobieństwem. Każde powikłanie moze byc niebezpieczne a kategoria "straszne" jest wyjatkowo nieprecyzyjna.
Wskazana częsta kontrola USG i kontrola nadcisnienia tetniczego jesli istnieje
Witam
Jeżeli jest to tętniak bezobjawowy warto poczekać i obserwować tempo jego wzrostu. Pomoże to wybrać odpowiedni moment do leczenia zabiegowego. Zazwyczaj planowo zaopatruje się tętniaki, których średnica przekracza 50 mm.
Rzeczywiście leczenie operacyjne "otwarte" może prowadzić do różnych - często bardzo poważnych powikłań. Z drugiej strony leczenie endowaskularne obarczone jest dużą ilością reinterwencji lae jest mniej obciążające dla pacjenta i nierzadko można wykonać taki zabieg w znieczuleniu miejscowym.
Pozdrawiam
Do zabiegu kwalifikuje sie niebjawowe tętniaki od 5 cm u mężczyzn i od 4,5 cm u kobiet.
Ryzyko pęknięcia tak małego tętniaka to 3-5% w skali roku. Czyli takie samo jak śmiertelności okoloperacyjnej. W przypadku zabiegów wesnatrznaczyniowych ryzyko jest nieco mniejsze. Można taki tętniak jeszcze poobserwować w razie powiększania sie do zabiegu
Poczekałbym 3 miesiące i powtórzył badanie. Bardzo ważne jest utrzymywanie ciśnienia tętniczego na właściwym poziomie oraz cholesterolu trójglicerydów. Komplikacje po zabiegu oczywiście mogą wystąpić, ale nie muszą. I rzeczywiście - mogą być czasem " straszne"
Zdecydowana większość tętniaków aorty brzusznej są tętniakami o kształcie wrzecionowatym. W takim przypadku możemy dość precyzyjnie wypowiedzieć się na temat ryzyka jego pęknięcia na podstawie statystyki. Jeśli Pański tętniak ma taka budowę, to ryzyko jego pęknięcia wynosi około 1 % w skali roku. Ryzyko operacyjne, to 2-3 %, więc operacja byłaby bardziej niebezpieczna, niż obserwacja. Więcej na temat tętniaków znajdą państwo na stronie chirurgnaczyniowy.eu
Jeśli jednak tętniak ma budowę workowatą, należy go zaopatrzyć wcześniej, ponieważ nie możemy ustalić ryzyka jego pęknięcia, ale jest znamiennie wyższa, niż tętniaka wrzecionowatego. Operacje wykonywane w ośrodkach o dużym doświadczeniu niosą bardzo niskie ryzyko powikłań, okres rekonwalescencji jest zazwyczaj krótki i nie należy ich się bać.
Życzę zdrowia.
W razie czego, zapraszam
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Magdalena Mikoś

Magdalena Mikoś

Radiolog, Ultrasonografista

Kraków

umów wizytę
Michał Kaczkowski

Michał Kaczkowski

Radiolog

Reda

Maryla Kuczyńska

Maryla Kuczyńska

Radiolog

Lublin

Zbigniew Morawski

Zbigniew Morawski

Ginekolog, Radiolog

Warszawa

umów wizytę
Przemysław Grądzki

Przemysław Grądzki

Ginekolog, Radiolog

Poznań

Anna Dębek

Anna Dębek

Radiolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących usługi: tętniak aorty
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.