Moje pytanie dotyczy węglowodanów. Czy przyjmując dobowo węglowodany w sumie 300gr z czego 30gr sta

2 odpowiedzi

Moje pytanie dotyczy węglowodanów.
Czy przyjmując dobowo węglowodany w sumie 300gr z czego 30gr stanowi błonnik,,
Przyjmuję w sumie 270gr węglowodanów przyswajalnych, dających energię - kalorie??? Słyszałem że błonnik ma zero kalorii i nie jest trawiony a jedynie rozpuszczalny który oczyszcza nasz organizm, tętnice i błonnik całkowicie nie strawny lecz bardzo pożyteczny czyszczący nasz układ trawienno-wydalniczy.
Zalecane spożycie węglowodanów nie jest stałą wartością, a jedynie wartościami od-do wyrażonych w procentach. Błonnik aktualnie nie wchodzi w skład liczonych węglowodanów ogółem. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik dla zdrowej populacji osób dorosłych powinno wynosić przynajmniej 30 gramów na dobę - i jest to jedyna wartość "stała" dla makroskładników. Węglowodany ogółem powinny pokrywać ok. 50-60% dziennego zapotrzebowania energetycznego, jednak węglowodany proste nie więcej niż 10%. Kalorii dla błonnika można nie liczyć lub przyjąć 2 kcal/g. Ludzie nie trawią błonnika ale stanowi świetną pożywkę dla bakterii jelitowych, dbającą o rozwój "tych dobrych" frakcji. Błonnik dzielimy na frakcję rozpuszczalną (odpowiada za masę i objętość stolca) i nierozpuszczalną (o działaniu pobudzającym ruchy robaczkowe i przyspieszające pasaż).

Dzień dobry, błonnik pokarmowy ma wartość energetyczną. Jako dietetyk kliniczny patrzę na podaż węglowodanów u Pacjenta dobowo, sumując błonnik, który powinien wynosić od 20-40 g na dobę o ile nie ma stwierdzonych chorób, które cechują się wdrożeniem diety ubogoresztkowej (do 10 g błonnika na dobę). Pozdrawiam