Moje pytanie: Stosuje dietę (Mądre Odżywianie) od 2lat. Zgubiłem 30kg na diecie głównie zrównoważone

2 odpowiedzi
Moje pytanie:
Stosuje dietę (Mądre Odżywianie) od 2lat.
Zgubiłem 30kg na diecie głównie zrównoważonej. Odpowiednio BTW przy 2100 kalorii. I tu pytanie :Chcę zastosować dietę o niższym poziomie węglowodanów :
B215
T85
W120
Razem 2100 kalorii. Czy jest ryzyko wystąpienia uszczerbków na zdrowiu przy 120 gr Węglowodanów na dobę?
Wiek 44l
Aktywność - Praca fizyczna 7h
Posiłki 4-5 dziennie co 3-4h
Ogólny stan zdrowia Dobry
2*w tyg, szybki marsz 8km.
Art,żywnościowe Jak naj mniej przetworzone, naj bliższe swojemu biologicznemu pochodzeniu. Czasami suplementacja Magnez, zestaw vitamin. 2*Tyg.Wody ok, 3l dzień.(pitnej)+woda z produktów.
Dziękuję Uprzejmie
Dzień dobry
Podany rozkład makroskładników nie jest zalecany. Zbyt duża ilość białka w diecie z czasem spowoduje pojawienie się białkomoczu, który będzie objawem uszkodzenia nerek. Poza tym wątroba również będzie zmuszona do wytężonej pracy, co może prowadzić do jej uszkodzenia. Z kolei niedostateczna podaż węglowodanów uniemożliwi prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Stosowanie planowanej diety będzie niosło więc negatywne konsekwencje dla zdrowia, które mogą być nieodwracalne. W przypadku dodatkowych pytań, zachęcam do kontaktu.
Serdecznie pozdrawiam
dietetyk kliniczny mgr Joanna Wójcik
Dietetyk-Med

Witam, na wstępie - gratuluję Pani takiego sukcesu, to ogromny spadek i wiele wyrzeczeń. Tym bardziej jeśli dotychczasowa dieta była prowadzona w sposób jaki Pani opisała nie sugerowałabym wprowadzania tak spektakularnych zmian w ilości składników odżywczych. Może to różnie wpłynąć na Pani stan zdrowia, na ten moment nie da się nawet za bardzo określić długofalowych skutków takiego działania, generalnie tego typu rozkład składników energetycznych nie jest zalecany albo jest zalecany w bardzo specyficznych i indywidualnych przypadkach. Moim zdaniem u Pani wystarczy standardowy rozkład składników odżywczych, może Pani nieco ograniczyć węglowodany na rzecz białka i tłuszczu ale nie tak znacząco. Nie znam dokładnej historii chorób, ani też czasu odchudzania, ewentualnych nawyków żywieniowych, nie mam też aktualnych badań które dla mnie były by podstawą do podjęcia u Pani odpowiedniego postępowania a szczególnie decyzji jak bardzo można ograniczyć u Pani ilość węglowodanów, nie chciałabym wiec sugerować konkretnego rozwiązania. Zanim Pani podejmie decyzje warto wykonać następujące badania: morfologia, ob, profil lipidowy, glukoza i insulina, witamina D3, mocznik, kreatynina, kwas moczowy (obliczenie współczynnika GFR - przed podwyższeniem ilości białka) TSH.
pozdrawiam
Katarzyna Kaszyca