Monocytoza i retikulocytoza we krwi.

4 odpowiedzi
Ostatnie moje badanie krwi wykazało jednoznacznie, że mam za dużo monocytów (procentowo) i retykulocytów (ilościowo) we krwi, reszta wyników jest w normie. Coś złego dzieje się z moim organizmem co to jest i jak to leczyć? Jaka to choroba? Jakie mogę wykonać inne badania, żeby jednoznacznie stwierdzić co to jest za choroba?
Zasadą jest, że nie leczymy badań tylko pacjentów, dlatego pierwszym pytaniem jest czy ma Pan/Pani poczucie choroby - np. czy są jakieś niepokojące objawy, czy badania były rutynowe i jaki generalnie jest kontekst. Wariacje procentowe poszczególnych podgrup białych krwinek (WBC) w pewnym zakresie są fizjologią w zależności aktualnego zapotrzebowania w ustroju, a to wynika z jeszcze innych czynników, ważniejsze są raczej wartości bezwzględne. Retikulocytoza sama w sobie świadczy raczej o dobrobycie w ustroju, być może organizm w tym momencie potrzebuje z jakichś przyczyn nadbudować sobie większą ilość czerwonych krwinek (RBC) i tu znowu potrzebny kontekst. Generalnie na w miarę pewną odpowiedź za mało danych, ale jeśli odchylenia tylko w tych 2 parametrach raczej nie prognozuje poważnej choroby i nie widzę potrzeby rozszerzania diagnostyki

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Retikulocyty są niedojrzałymi formami erytrocytów ( krwinek czerwonych) , ich liczba zwiększa się w przypadku fizjologicznej odbudowy erytrocytów traconych w wyniku niektórych chorób np. krwotoków lub malarii , monocyty oczyszczają nasz organizm z pozostałości po infekcjach.To tak w dużym uproszczeniu.Proponuję wizytę w gabinecie w celu dokładniejszego zaplanowania dalszej diagnostyki.
Konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu i badanie przedmiotowe. Praktycznie nigdy nie leczy się samego wyniku laboratoryjnego. Zapraszam na wizytę.
za mało danych żeby cokolwiek stwierdzić - jaki odsetek monocytów...? jaka retykulocytoza...? zapraszam na wizytę

Eksperci

Anna Maron

Anna Maron

Pediatra, Alergolog

Strzelin

umów wizytę
Maciej Nadel

Maciej Nadel

Kardiolog

Łódź

umów wizytę
Magdalena Kopel

Magdalena Kopel

Dietetyk

Racibórz

Aleksandra Rucińska

Aleksandra Rucińska

Pediatra

Sosnowiec

Rafał Głuszko

Rafał Głuszko

Chirurg

Bolesławiec

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 152 pytań dotyczących: badania krwi
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.