Możliwe skutki wielu zdjęć Rtg w krótkim czasie

1 odpowiedzi
W ciągu 2 m-cy wykonano mi 11 zdjęć Rtg z powodu złamania piątej kości śródstopia bez przemieszczenia, m.in.żeby sprawdzić czy się coś w dalszym czasie nie przemieściło, 11 włącznie z tym wykonanym po zdjęciu gipsu (-zrasta się). Po 2 tygodniach na następne znów dwa zdjęcia kontrolne (proste i skośne) w obawie poprosiłam żeby nie robić rtg przynajmniej jeszcze nie teraz (ortopeda bardzo nerwowo wpisał w karcie, że odmówiłam i wyprosił z gabinetu mówiąc "do widzenia").Czy już nie mogę dalej korzystać z opieki med. na NFZ? Najważniejsze pytanie: Czy jest bardzo duże prawdopodobieństwo powstania jakiegoś raka w związku tyloma zdjęciami Rtg? Od ostatniego wykonanego zdjęcia Rtg przy zdjęciu gipsu- kiedy, po jakim czasie znów można/należy wykonać kontrolne następne? W jakim okresie czasu po zdjęciu gipsu i na jakie zabiegi fizjoterapeutyczne mogłabym pójść? Dzisiaj 23 dzień mija od czasu zdjęcia gipsu. Proszę życzliwie i szczerze odpowiedzieć, gdyż noga bardzo puchnie przez cały dzień, jestem bezradna. Z góry dziękuję.
Witam serdecznie,
Najlepiej aby zgłosiła się Pani/Pan do Pracowni RTG i porozmawiała z radiologiem lub Inspektorem Ochrony Radiologicznej odnośnie Pani/Pana wątpliwości.
W wielkim skrócie: dążymy do tego aby ograniczyć ilość badań z użyciem promieniowania jonizującego do minimum. Ale jeśli sytuacja kliniczna wymaga wykonanie np. badania RTG, to należy takie badanie wykonać, zgodnie z zaleceniem lekarskim. Lekarz prowadzący na pewno nie narazi Pani/Pana na badanie RTG, jeśli ono nie jest podyktowane wskazaniami klinicznymi. Dawki promieniowania jonizującego są wielokrotnie mniejsze niż jeszcze kilka lat temu, ponieważ rozwój technologii wymusza to produkcję coraz nowocześniejszych aparatów rentgenowskich czy tomografów, gdzie dawki promieniowania jonizującego są coraz mniejsze. Dodatkowo przy każdym badaniu stosuję się środki ochrony radiologicznej aby zmniejszyć dawkę promieniowania rozproszonego np. poprzez ograniczenie obszaru badanego bądź stosowanie osłon.
Mimo wszystko jeśli ma Pani/Pan wątpliwości, sugeruję jak na wstępie, udać się do Pracowni RTG i porozmawiać z radiologiem lub Inspektorem Ochrony Radiologicznej aby Pani/Panu wszystko zostało wytłumaczone.
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.