.MR STAWY - KOLANO Badanie MR stawu kolanowego lewego, wykonane przy użyciu skanera PET/MR Biograph

2 odpowiedzi
.MR STAWY - KOLANO Badanie MR stawu kolanowego lewego, wykonane przy użyciu skanera PET/MR Biograph - mMR 3T, w sekwencjach: TSE, obrazy T1-, T2-zal, PD-zal fat sat, w płaszczyźnie poprzecznej, czołowej i strzałkowej. Fizjologiczna ilość płynu w jamie stawowej. Ciało tłuszczowe Hoffy o prawidłowym sygnale. Dół podkolanowy bez nieprawidłowych kolekcji płynowych. Nieznaczne, asymetryczne zwężenie szpary st. udowo-piszczelowego od strony przyśrodkowej. Łąkotka przyśrodkowa: poziome, zwyrodnieniowe uszkodzenie rogu tylnego mogące dochodzić do powierzchni wolnej, pasmo niskosygnałowe przebiegający od rogu przedniego w kierunku wyniosłości międzykłykciowej - raczej więzadło łąkotkowo-łąkotkowe mniej prawdopodobne promieniste rogu przedniego z przemieszczeniem płata przyśrodkowo. Łąkotka boczna: bez uchwytnych uszkodzeń. Chrząstka stawowa w st. udowo-piszczelowym bez uchwytnych ubytków, w przedziale przyśrodkowym nieco ścieńczała, w przedziale bocznym z drobnymi ogniskami niskosygnalowymi. ACL o zachowanej ciągłości i sygnale. PCL o zachowanej ciągłości i przebiegu, o podwyższonym sygnale. MCL i LCL o zachowanej ciągłości i sygnale. Scięgno m. podkolanowego o zachowanej ciągłości i sygnale. Ścięgno m. dwugłowego uda o zachowanej ciągłości i sygnale. Pasmo biodrowo-piszczelowo o zachowanym sygnale. Ścięgna gęsiej stopki bez widocznych zmian. Ścięgno m. czworogłowego uda o zachowanej ciągłości i sygnale. Więzadło rzepki o zachowanej ciągłości, w 1/2 bliższej o podwyższonym sygnale - cechy tendinopatii lub artefakt wyniakający ze skośnego przebiegu.Rzepka o symetrycznej budowie i ustawieniu. Wskaźnik Insall'a-Salivatiego 0,73 - nieznacznie poniżej normy. Fałd przyśrodkowy przemieszczony dośrodkowo. Chrząstka stawowa w st. rzepkowo-udowym o zachowanej grubości, z uwypukleniem na przyśrodkowej powierzchni rzepki, z dyskretnym pasmem niskosygnałowym w obrębie bruzdy międzykłykciowej - do obserwacji w kieunku rozwoju pęknięcia. W przynasadzie dalszej k. udowej od strony przyśrodkowej ognisko śr. 4mm hyperintensywne w obrazach PD Troczki rzepki w normie. fs, T2-zal, hypointensywne w obrazach T1-zal - mogący opdowiadać torbieli lub niewielkiemu chrzęstniakowi do obserwacji. Co dalej? Jak leczyć?
Choroba zwyrodnieniowa + uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej.
Wskazane leczenie operacyjne - artroskopia stawu kolanowego. (oczywiście wszystko zależy od wieku i dolegliwości pacjenta)

głównym problemem wydaje się być uszkodzona łąkotka przyśrodkowa; konieczne jest badanie fizykalne kolana podczas konsultacji ortopedycznej oraz obejrzenie obrazów z badania rezonansem na płycie;