Myśli samobójcze i depresja, nic mi nie pomaga. Co robić?

1 odpowiedzi
Witam, mam 25 lat. Mam depresję i mimo rocznej terapii, codziennej dawki antydepresantów – jest źle. Codzienna walka z samą sobą., przez całą noc i dzień. Z roku na rok. Z dnia na dzień. Z godziny na godzinę. Z wymuszonym uśmiechem. Z pustką wewnątrz. Bez jakiegokolwiek sensu. Bez celu. Tego nie można nazwać życiem, tylko wegetacją. Brakuje mi odwagi, żeby się zabić, ale liczę na jakiś nieszczęśliwy wypadek, np. na motorze. Gdzie jest sens? Gdzie odnaleźć cel? Gdzie znaleźć odpowiedź na pytanie: po co?”.
Pierwszy krok -€“ to szczera rozmowa z lekarzem psychiatrą. Koniecznym jest opowiedzenie mu o swoich odczuciach (myślach rezygnacyjnych i nieskuteczności dotychczasowej terapii) i wspólne ustalenie dalszego leczenia. Lekarz, wiedząc co dzieje się w Pani życiu emocjonalnym, może dostosować leczenie do aktualnych potrzeb.
Na zadane pytania egzystencjalne nie jest łatwo znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Odkrywanie sensu, celu życia - to pewien proces, w którym często bardzo pomocne są rozmowy z terapeutą. Dzięki otwartej komunikacji można na bieżąco, wspólnie z psychologiem, monitorować skuteczność terapii. Jeżeli obecnie nie jest Pani objęta terapią, to bardzo do tego zachęcam.
Z powodu specyfiki depresji trudno jest dostrzec jakiekolwiek pozytywne zmiany. Długi czas choroby przyczynia się do utrwalenia depresyjnego myślenia. Uwaga i pamięć skierowane są na rzeczy, które się nie udają się, przygnębiają. Terapia może pomóc bardziej obiektywnie spojrzeć na swoje życie. Może należałoby wspólnie z terapeutą ustalić nawet najdrobniejsze kroki, po których można poznać czy terapia nakierowana jest na właściwy cel, czy w jej w wyniku zachodzi jakaś zmiana. Jeżeli pomimo leczenia nie widać rezultatów, to być może należałoby rozważyć, czy jest coś, co przyczynia się do podtrzymania objawów choroby np. trudności życiowe. W takiej sytuacji należy się temu bliżej przyjrzeć podczas spotkań z terapeutą. Warto również rozważyć ponowne przyjrzenie się diagnozie. Być może, przykładowo, jakiś szczególny układ cech osobowych, czy inne dodatkowe trudności psychiczne wpływają na skuteczność leczenia.
Jest wiele metod leczenia depresji, czasami nie od razu udaje się podjąć tę najskuteczniejszą. Warto razem ze specjalistami szukać do skutku najlepszego dla siebie sposobu leczenia.

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Mirosław Adrianek

Mirosław Adrianek

Psychiatra

Siedlce

Maria Sikora

Maria Sikora

Psycholog

Katowice

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.