Na czym polega hipnoza?

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Na czym polega hipnoza? W przypadku jakich chorób psychicznych jest stosowana i czy jest ona bezpieczna?
Witam. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo obszerna i myślę, że nie uda mi się szczegółowo odpowiedzieć na łamach tego portalu. Po krótce... Hipnoza jest to stan prawidłowo funkcjonującego umysłu, w którym uwaga danej osoby jest mocno zogniskowana na określonych bodźcach, wszelkie bodźce pochodzące spoza obszaru zogniskowania uwagi są poza świadomością, ich odbiór jest wyłączony. Hipnoza jest wykorzystywana jako jedna z metod terapii często jako podstawowa forma, często jako tylko uzupełnienie psychoterapii np. psychodynamicznej, w sytuacji gdy szczególnie istotne jest głębsze poznanie nieświadomej części psychiki pacjenta, a z różnych powodów terapia " utknęła" w martwym punkcie np. ze względu na opór psychologiczny pacjenta. Może być wykorzystywana w terapii zaburzeń lekowych ( nerwice ), depresyjnych zwłaszcza, gdzie podłożem zaburzeń są nieprawidłowości osobowościowe, traumy wczesnodziecięce, w terapii bólu czy uzależnień. Nie każdy jednak może skorzystać z tej formy oddziaływań. Ważna jest tzw. podatność na hipnozę, która jest nieodłącznie związana z podatnością na sugestię danej osoby. Podatność na hipnozę można mierzyć tzw. standfordzkim testem podatności na hipnozę. Badania wykazały, że około 25% ludzi charakteryzuje się dużą podatnością na sugestię a tym samym hipnozę, natomiast około 20% jest zupełnie niepodatna. Co do bezpieczeństwa hipnozy: hipnotyzer nie jest w stanie wbrew woli wprowadzić inną osobę w stan hipnozy oraz nie jest w stanie zmusić ją do postępowania wbrew jej woli ! Skłonienie osoby zahipnotyzowanej do zachowań niezgodnych z jej charakterem, moralnością, poglądami czy też nieświadomymi dążeniami, skłonienie takiej osoby do wyrządzenia krzywdy sobie samej lub innym, jest niemożliwe lub bardzo mało prawdopodobne. Terapeuta, który stosuje tego typu techniki powinien mieć odpowiednie kwalifikacje i ukończone szkolenie. Warto o to zapytać. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Agata Seweryn

Agata Seweryn

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Aneta Bogal

Aneta Bogal

Psychoterapeuta, Psycholog

Kraków

umów wizytę
Ewa Guzowska

Ewa Guzowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Magdalena Skomro

Magdalena Skomro

Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę
Martyna Koryciak

Martyna Koryciak

Psychoterapeuta, Psycholog, Seksuolog

Kraków

umów wizytę
Katarzyna Szuba

Katarzyna Szuba

Psychoterapeuta

Katowice

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 28 pytań dotyczących: hipnoza
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.