Na czym polega tzw odcinanie pępowiny. I jak osoba z DDD może sobie poradzić z lękiem przed wolności

3 odpowiedzi
Na czym polega tzw odcinanie pępowiny. I jak osoba z DDD może sobie poradzić z lękiem przed wolnością i samodzielnością? Chodzi mi o to czy można jakoś psychologicznie dojść do tego, czy trzeba się godzić na silną kobietę jako partnerkę by stłumić te lęki? Proszę delikatnie omówić temat.
Witam,
Sugerowałabym skorzystanie z terapii dla DDD indywidualnej lub grupowej. Praca z psychoterapeutą może być pomocna w wypracowaniu strategii radzenia sobie z lękami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
termin odcinanie pępowiny najczęściej stosowany jest, gdy mowa o symbolicznym odseparowaniu się od matki/rodziny pochodzenia. Czyli nie tylko zachowaniu fizycznych granic, odległości, ale przede wszystkim pełnej psychicznej samodzielności i integralności. Co przejawia się w dbałości o swoje potrzeby bez patrzenia na nie przez filtr rodziny pochodzenia. Długość tego procesu jest kwestią indywidualną zależną między innymi od obecnych relacji w jakich Pan żyje. Wolność i samodzielność jest to cel delikatny i długotrwały, ale możliwy do osiągnięcia w terapii. Występujący w takiej sytuacji lęk jest naturalny, ale w procesie terapeutycznym może się on zmienić w poczucie mocy i własnej kompetencji. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć moją odpowiedzią nurtujący Pana problem. Pozdrawiam serdecznie - Krzysztof Czułno.
Dzień dobry, Na czym polega "odcinanie pępowiny"? Na nauczeniu się z pomocą i asystą specjalisty życia możliwie samodzielnego. To "musi" być dostosowane do danej osoby, jej obecnej samodzielności do tego w jakich sferach życia będzie to dobra kolejność. Chodzi o wybór kolejności i stopnia opuszczenia tzw. "strefy komfortu". Różne sfery życia temu podlegają i różne jest tempo tego rozwoju. Dodam, sprawę oczywistą, ale ważną że czasem wychodzą tu różne dodatkowe wyzwania. Pomoc specjalisty pomaga, bo proces zwykle nie jest tak prosty jak wynikałoby to z tego opisu. Dodatkowo czasem można znaleźć grupy wsparcia mierzące się z podobnymi wyzwaniami. Nie jest to konieczne ale bywa pomocne. W dodatku każdy z nas przecież bywa w jakimś stopniu "współzależny". Całkowita autonomia od środowiska rodzinnego, zawodowego, przyjaciół nie jest celem tego procesu. A osobiście jestem przekonany, że nie dla każdego ten sam stopień "autonomii" daje poczucie szczęśliwego, dobrego życia. Powodzenia życzę w tym procesie - to droga na której może być sporo wyzwań, ale i z pewnością wiele powodów do satysfakcji. Uważam, że na pewno przyda się pomoc specjalisty, który będzie umiał towarzyszyć, pomóc samodzielnie oceniać postępy oraz mierzyć się z trudnościami. Takie wsparcie specjalisty zwykle podnosi poziom poczucia "bezpieczeństwa psychicznego" w tym procesie. Nierzadko regularny kontakt ze specjalistą może też dodawać odwagi. Z wyrazami szacunku i życzeniami powodzenia Jacek Czapski

Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.