Na początku tego roku dowiedziałam się, że mam zaburzenia lękowe. Wtedy została mi przepisana Egzyst
1
odpowiedzi
Na początku tego roku dowiedziałam się, że mam zaburzenia lękowe. Wtedy została mi przepisana Egzysta i Escitil. Egzyste brałam przez około 2 tygodnie do czasu aż zaczął działać Escitil. Po pół roku zdecydowałam się na przerwanie leczenia (co po czasie wiem, że było błędem) przez co od kilku dni zaczynam znowu doświadczać lęków, a nawet kilku ataków paniki w ciągu dnia. Wróciłam znowu do brania Egzysty, która wcześniej działała świetnie - doświadczałam jedynie lekkich zawrotów głowy, ale nie utrudniały mi one funkcjonowania. Tym razem po powrocie odczuwam wiele skutków ubocznych - dość silne bóle głowy, drgawki, mrowienia, a nawet zaczęłam mieć problemy ze wzrokiem, jakbym czasem traciła ostrość. Oczywistym wyborem było dla mnie odstawienie egzysty, jednak przez na na tyle silny stres i ataki paniki zaczęłam się zastanawiać, czy jednak jej nie brać. Przynajmniej do czasu aż spotkam się z moim lekarzem. Zastanawiam się, czy takie efekty uboczne są na tyle normalne, żeby kontynuować leczenie Egzysta (jak na razie brałam ją od 4 dni). Zastanawiam się też dlaczego nie działa ona na mnie tak samo jak pół roku temu?
lek. Jakub Garbacki
Psychiatra, W trakcie specjalizacji (psychiatra dziecięcy), Lekarz rodzinny
Warszawa
wyjaśnienie pani pytania wymaga zdecydowanie osobistego zbadania przez psychiatrę. O działaniu leku, nawet przyjmowanego wcześniej, decyduje bardzo wiele czynników i trzeba je uwzględnić każdorazowo zlecając lek pacjentowi. Teoretycznie lek przyjmowany wczesniej powinien być dobrze tolerowany. Brak jednak wielu danych medycznych w pytaniu. Przyjmowanie leków takich jak pregabalina czy escitalopram wymaga szczegółowego omówienia z pacjentem w gabinecie. Samodzielne decyzje o przerwaniu leczenia czy dołączaniu innych leków nie służą poprawie zdrowia i często mamy do czynienia z taką sytuacją, że potrzeba dłuższego czasu na odpowiedź lekową lub należy zastosować inne leki przy nawrocie objawów. Proszę też pamiętać, że leczenie zaburzeń lękowych to leczenie przyczynowe i objawowe czasem doraźne. Należy włączyć także do leczenia psychoterapię - często jest to metoda z wyboru oraz lekarz powinien wydać zalecenia także z zakresu medycyny stylu życia.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.