Na samą myśl o szkole zaczynam sie bardzo stresować. Szkoła to dla mnie najgorsze miejsce jakie istn

3 odpowiedzi
Na samą myśl o szkole zaczynam sie bardzo stresować. Szkoła to dla mnie najgorsze miejsce jakie istnieje, niemal jak kara. Czuję sie osaczona, oceniana, zbędna i głupia. Nauczyciele są toksyczni i nie mają empatii. Myślałam nad nauczaniem domowym ale rodzice uważają, że przesadzam. Bardzo chce zdalne.
Witam serdecznie,
bardzo mi przykro słyszeć o cierpieniu, które przeżywasz. Musi być ciężko codziennie zmagać się z taką ilością stresu. W życiu często spotykamy sytuacje stresujące, jednak kiedy poziom tego stresu jest tak wysoki, że nie potrafimy normalnie funkcjonować, że nie potrafimy o niczym innym myśleć i cieszyć się życiem, to jest coś nie tak. Na szczęście nad stresem można normalnie panować. Jest wiele metod, które ułatwiają nam zrelaksowanie się, spojrzenie z dystansem na trudności, z którymi się borykamy. Praca nad sobą pomoże też Ci spojrzeć na siebie lepszym okiem. Podbudować poczucie własnej wartości i skuteczności. Przejście na nauczanie zdalne, by oczywiście zredukowało ilość stresu, ale mogłoby też umocnić Twoje lęki. Byłaby to reakcja ucieczkowa bez konfrontacji z własnymi myślami i emocjami. Oczywiście możliwe, że na ten moment najlepszą opcją dla Ciebie jest rzeczywiście nauczanie zdalne, ale to trzeba by dokładnie przeanalizować z psychologiem/psychoterapeutą.

Warto byłoby rozważyć w tej sytuacji spotkanie ze specjalistą. Wspólne przyjrzenie się sytuacji pomogłoby znaleźć przyczynę stresu związanego ze szkołą. Psycholog mógłby także przedstawić metody relaksacji, wyciszenia, redukcji napięcia. Praca z psychologiem pomogłaby spojrzeć na sytuację z dystansu i być może innej perspektywy. Warto byłoby także w gabinecie przyjrzeć się Pani przekonaniom dotyczącym poczucia niekompetencji, ale także poczucia osaczenia i bycia ocenianą.
Widzę, że szkoła jest dla Ciebie ogromnym źródłem stresu. Myśl o nauczaniu domowym pokazuje, jak silna jest w Tobie potrzeba unikania szkoły. Warto porozmawiać z rodzicami o tym jak bardzo te emocje Cię przytłaczają i wspólnie poszukać możliwych rozwiązań, które pomogą Ci poczuć się bezpieczniej.

Jeśli chcesz, możemy razem zastanowić się, co dokładnie wywołuje te uczucia i porozmawiać o Twojej sytuacji. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, na pierwszym spotkaniu powinien być obecny rodzic.