naczyniak u dziecka

3 odpowiedzi
dzień dobry
jakie są metody leczenia naczyniaka który rosnie do środka u kilku miesiecznego dziecka. Kiedy można go usunąć laserem a kiedy leszy jest proplanol?
Szanowna Pani,

Priorytetem jest właściwe zdiagnozowanie zmiany. Specjalista dermatolog powinien ocenić czy jest to faktycznie naczyniak czy inna malformacja naczyniowa, jakie są rozmiary zmiany, jej głębokość (oceniona w USG) i ewolucja w czasie, oraz czy nie wiąże się ona z żadnym zespołem wad.

Powierzchowne naczyniaki u dzieci są powszechnym zjawiskiem i zwykle samoistnie goją się w ciągu pierwszych 10 lat życia. Taka zmiana może przejściowo (do ok. 2r.ż.) rosnąć wraz z dzieckiem. Jeśli jej wzrost jest bardzo zauważalny, zmiana jest dużych rozmiarów, wrzodziejące lub utrudniające widzenie/jedzenie, zasłaniające przewód słuchowy, konieczne jest wdrożenie leczenia.

Laserowe usunięcie znamienia (laser Q-switch lub Nd:YAG) wchodzi w grę przy płytko położonych zmianach. Leczenie propranololem nie ma tego ograniczenia, ale jak wspomniałem konieczna jest właściwa kwalifikacja zmiany.
Alternatywą są terapia uciskowa, silne glikokortykosteroidy miejscowo lub w ostrzyknięciu (obkurczające naczynia jak propranolol), czy poza wskazaniami rejestracyjnymi imiquimod.

Proszę skonsultować się z dermatologiem w swojej okolicy by właściwie rozpoznać zmianę i dopasować najkorzystniejsze leczenie. Jeśli są państwo już po wizycie, a naczyniak jest powierzchowny i nieduży (kilka cm), proponuję wstrzymać się z interwencją, bo prawdopodobnie nie będzie potrzebna.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Przykro mi, ale nie odpowiem jednoznacznie bez oceny zmiany w gabinecie lekarskim.
Taka decyzja należy zawsze do lekarza prowadzącego który oceni jaką metodę wybrać na podstawie badania pacjenta.