Nadcisnienie

5 odpowiedzi
Witam. mam 35 lat. Już od 7 lat zawsze mam podwyższone ciśnienie ,jednak nigdy nie przekraczało 150/100. Od kilku dni mam cisnienie najwyższe 180/ 121 a najniższe 150/112 puls 80 , 90. Puls zawszw miałam wyższy powyzej stu, teraz nizszy. Byłam u lekarz pierw kontaktu. Kazała mi pomierzyc cisnienie i zapisywac oraz dała skierowanie na badanie krwi i moczu. W domu mnie straszą ze dostanę wylewu zebym lepiej poszła do kardiologa. czy faktycznie powinnam się bać?
Szanowna Pani, oczywiście podwyższone ciśnienie tętnicze krwi jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu (tzw. wylewu), a także innych groźnych dla życia chorób, jak zawał serca. Na szczęście na ogół te katastrofalne zdarzenia nie następują tak od razu po stwierdzeniu podwyższonych wartości ciśnienia, lecz raczej dopiero po latach życia z nieleczonym lub niedostatecznie leczonym nadciśnieniem. W sytuacji opisanej przez Panią ważne jest m.in., czy wysokim wartościom ciśnienia towarzyszą jakieś objawy (np. neurologiczne lub ze strony serca) i czy są już obecne cechy uszkodzenia narządów wewnętrznych, które uszkadza nieleczone nadciśnienie (chociażby nerki). Kardiolog z pewnością zastanowi się także, czy nagłe podwyższenie się wartości ciśnienia nie ma jakiejś usuwalnej przyczyny. Regularne pomiary ciśnienia w warunkach domowych też są bardzo ważne, bo to od nich (a nie od wartości stwierdzanych jednorazowo w gabinecie lekarskim) zależy decyzja o sposobie postępowania, przede wszystkim o rozpoczęciu leczenia lekami. Skoro jednak już stwierdziła Pani, że ciśnienie w ostatnich kilku dniach wynosi 150/112 mm Hg lub więcej, a podwyższone jest "od 7 lat zawsze", ja z pewnością nie zwlekałbym już dłużej z przepisaniem Pani leków. Proszę pamiętać też o innych działaniach pomagających obniżać ciśnienie, które należy podejmować zawsze niezależnie od tego, czy przyjmuje się już leki obniżające ciśnienie, czy jeszcze nie - ale o tych działaniach na pewno będzie okazja napisać w odpowiedzi na inne pytanie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Obawa jest uzasadniona, warto sprawdzić w badaniu usg jamy brzusznej kształt, wielkość nerek, bowiem podwyższone ciśnieni może się wiązać z nieprawidłową budową i funkcją nerek.Pozdrawiam
Dzień dobry! Skoro już od 7 lat ma Pani stwierdzone nadciśnienie tętnicze, o wartościach aktualnie nawet wyższych niż dotychczas, wymaga Pani włączenia leczenia. Nie oznacza to rezygnacji z badań diagnostycznych, ale powinno się je wykonać po zabezpieczeniu Pani lekiem.
Bardzo dobra decyzja lekarza. Do rejestrowanych wartości RR dobierze leki. Warto jednak rozszerzyć diagnostykę o usg brzucha, ocenę przepływu w tętnicach nerkowych, poziom hormonu tarczycy ewentualnie echo serca.
Nieleczone nadciśnienie tętnicze powoduje szereg czasem groźnych powikłań i stanowi jedną z głównych przyczyn wielu chorób. Bezwzględnie należy je leczyć i to od zaraz. Dobór leku jest ważny. Konieczna wizyta u lekarza najlepiej u kardiologa.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.