Nadciśnienie tętnicze w ciąży

3 odpowiedzi
Witam serdecznie, mam 27 lat leczę się na nadciśnienie tętnicze (od 1,5 roku biorę beto150 ZK) Chciałabym zajść w ciążę (pierwszą) i w związku z tym mam pytanie ile czasu przed staraniem się o dziecko powinnam się umówić na wizytę u kardiologa w celu zmiany lekarstw, które będą bezpieczne dla płodu? Czy w ogóle są lekarstwa na nadciśnienie, które kobieta w ciąży może przyjmować bez jakichkolwiek skutków ubocznych?
Tak leki są, beto ZK powinien być zmieniony już na etapie starań o dziecko, daje najwięcej powikłań w 1 trymestrze ciąży. Zalecanym lekiem w ciąży jest metyldopa lub labetalol (b-bloker do kupienia np w Angli - w Polsce niedostępny)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry
Myślę, że na wizytę trzeba się wybrać najlepiej kilka tygodni przed planowanym poczęciem aby ustawić leczenie.
Są leki na nadciśnienie, które można stosować w czasie ciąży. U niektórych pacjentek można nawet wstrzymać leki w czasie ciąży, ze względu na fizjologiczny (naturalny) spadek ciśnienia tętniczego w ciąży.
Jan Biegus
Szanowna Pani, nawet najnowocześniejsze leki na nadciśnienie, długodziałające, są eliminowane z organizmu najdalej po kilkudziesięciu godzinach od przyjęcia ostatniej tabletki, a zatem już po tak krótkim czasie powstający zarodek nie miałby szans być poddanym ich działaniu. Myślę jednak, że najlepiej ustalić leczenie na okres planowanej ciąży jak najwcześniej, bo przecież zapłodnienie może się zdarzyć też "nieplanowo", a poza tym lepiej dać sobie trochę czasu (co najmniej kilka tygodni) na to, by nowy lek w pełni wywarł swój wpływ i by można było ten wpływ ocenić (a w razie potrzeby skorygować jeszcze to leczenie). Nie ma leków bez potencjalnych działań niepożądanych, czy to przy stosowaniu u kobiety w ciąży, czy w ogóle u kogokolwiek, natomiast działania takie występują tylko u pewnego odsetka pacjentów. W ciąży - są leki, których absolutnie nie wolno przyjmować, są takie, które uważa się za najbezpieczniejsze (jest ich bardzo mało), i są takie, które można stosować, jeżeli uważa się, że u danej pacjentki korzyść z ich stosowania będzie większa niż potencjalne zagrożenie.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.