nadmiar b6

8 odpowiedzi
Ostatnio zrobiłem kompleksowe badania, m.in. również poziomu witaminy b6. Wynik wyszedł 128,7 przy normach: 8,7-27.2. Czy taki wynik może martwić?
Suplementowałem tą witaminę przez miesiąc czasu (50mg razem z magnezem). Jednak już od ponad miesiąca przyjmuję jedynie sam magnez. Nie mam żadnych objawów nadmiaru b6.
Dzień dobry,
Może być to efekt suplementacji. Proszę powtórzyć badania za 2 miesiące. Pozdrawiam

W Takich sytuacjach polecam powtórzyć badania, jeżeli nie ma pan żadnych objawów nadmiaru witaminy B6 być może jest to błąd pomiarowy.
Najbezpieczniejszym źródłem wszystkich witamin i składników mineralnych jest zawsze żywność.
Często niepokoimy się ewentualnymi niedoborami określonego składnika, jednak mało kto wie, że nadmiar witamin i składników mineralnych również negatywnie wpływa na zdrowie - może np. tłumić odpowiedź immunologiczną organizmu.

Należy bardzo podkreślić, że nie można diagnozować się na podstawie reklam lub spożywać witamin "na zapas".
Odpowiadając na Pana pytanie, każde wyniki odbiegające od normy są niewłaściwe i należy skonsultować je z lekarzem. Nie można również suplementować witamin i składników mineralnych na własną rękę, ponieważ ich nieuzasadnione spożywanie prowadzące do nadmiaru jest równie szkodliwe jak niedobory.

Serdecznie pozdrawiam!
Proszę odstawić suplementowanie i poczekać, bo wit. B6 jest wodorozpuszczalna, więc organizm bardzo szybko pozbędzie się nadmiaru. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Przypuszczalnie to efekt suplementacji, dlatego warto odstawić witaminę b6 i ponowić badania za 6 tygodni.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
Dzień dobry,

wynik faktycznie zdecydowanie przekracza normę, ale tak jest często stosując suplementację. Rzadko dochodzi do trwałych skutków nadmiaru witaminy B6. Te, które się chwilowo mogą pojawić ( np. uczucie chłodu czy mrowienie w kończynach) ustępują razem z odstawieniem suplementacji.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga
Witam,
mimo braku objawów nadmiaru witaminy B6 proszę nadal kontrolować poziom tej witaminy, wykonując za miesiąc kolejne jej oznaczenie. Taki podwyższony w dużym stopniu wynik może świadczyć o problemach zdrowotnych lub też o braku przyswajania samej witaminy przez organizm z uwagi na jej nieodpowiednią postać. Wówczas związek we krwi będzie na wysokim poziomie (kumulacja), a komórki nadal będą cierpiały na jego niedobór. Dlatego tak ważna jest postać związku jaki przyjmujemy.

Obecnie, kiedy nie suplementuje już Pan tej witaminy, każdy kolejny wynik jeżeli chodzi o jej oznaczenie powinien być niższy od poprzedniego.

Pozdrawiam,
Sports-Med.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proszę pamiętać, by przed każdą suplementacją sprawdzić poziom witaminy, by móc odpowiednio dobrać dawkę suplementu. Po drugie powtórzyłabym na Pani miejscu poziom witaminy B6 by wykluczyć błąd pomiaru, jeśli jednak wynik się powtórzy, wówczas będziemy się martwić.