Nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej u dziecka.

14 odpowiedzi
Witam,mój syn ma 2,5 roku i całościowe zaburzenie rozwoju (jest diagnozowany w kierunku autyzmu). Nic nie mówi, ale opóźniona mowa jest chyba spowodowana tym, iż syn ma straszną nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej, wszystkie pokarmy musi mieć miksowane. Syn nie gryzie tylko wszystko połyka (nawet jak mu daje grudki jedzenia).Czy są lekarze, którzy zajmują się nauką gryzienia?
Szanowna Pani, oczywiście czynności prymarne takie jak nauka gryzienia, picia itd. są bardzo ważne i oczywiście też prowadzimy zajęcia ukierunkowujące rodziców jak ćwiczyć w domu. Jednak w przypadku całościowych zaburzeń rozwoju najważniejsza jest terapia poznawcza i językowa, którą jak najszybciej należy rozpocząć- nawet po mimo nie otrzymania jeszcze całościowej diagnozy. Proszę nie czekać, tylko rozpocząć terapię- czas jest w przypadku synka sprzymierzeńcem, ponieważ ma 2,5 roku- a w tym wieku możemy bardzo wiele osiągnąć. Pozdrawiam, Maria Kmiecik
Sugeruję wizytę: - 60 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niestety, nie. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
przez internet (bez pełnego zbadania dziecka) ciężko jest cokolwiek orzec.
Logopeda wczesnej interwencji zbada odruchy ustno-twarzowe, ich prawidłowość, siłę i jakość. Poprzez ćwiczenia i masaże może wyrównać powstały deficyt.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
Dzień dobry. Naukę gryzienia prowadzą neurologopedzi, logopedzi wczesnej interwencji, terapeuci karmienia. Pozdrawiam serdecznie :-)
Należy przeprowadzić diagnozę neurologopedyczną. Neurologopeda przedstawi ćwiczenia konieczne niwelowania owych trudności.
polecam udać się do neurologopedy , który zajmuje sie zaburzeniem połykania (dysfagia) i jednoczesnie autyzmem- by mial wlasciwe podejscie do dziecka. dzieci autystyczne czesto mają problemy z mową np: mogą tylko wokalizować lub nic nie mówić etap nabywania jezyka jest dość długi ,trzeba uzbroić się w cierpliwosc.
Dzień dobry.
Pomóc może logopeda lub, w przypadku gdy chodzi o dziecko z podejrzeniem autyzmu, neurologopeda. Po diagnozie na pewno uda się dobrać odpowiednie ćwiczenia, zabawy i masaże, dzięki którym sytuacja ulegnie poprawie. Powodzenia i pozdrawiam.
Tak są . Jest to odwrażliwianie. Oraz stosuje się masaże twarzy- zewnętrzny, wewnętrzny. Są sposoby karmienia dzieci. Nauka odgryzania, gryzienia, przeżuwania. Prosże sie skontaktowac z lekarzem neurologiem pod katem jedzenia i powiedziec mu o tych trudnościach. Może to byc inna choroba. Pozdrawiam. Proszę napisac z jakiego jest Pani miasta. Może w pobliżu jest ośrodek wczesnego wspomagania.
Witam, najlepiej jakby zgłosiła się Pani z synem do neurologopedy.
Witam. Syn powinien trafić jak najszybciej na terapię neurologopedycznaą z elementami terapii integracji sensorycznej. Z tego co Pani pisze wnioskuję, izż synek boryka się z nadwrażliwością na bodźce dotykowe, smakowe , węchowe lub któryś z nich. Dodatkowo , tak jak Pani zaznacza z obserwacji, ma opóźniony rozwój mowy. Zapewne mała sprawność narządów artykulacyjnych. Należy przeprowadzić wnikliwą diagnostykę. Co do autyzmu zbyt wcześnie nie można wyrokować. Zapraszam do gabinetu. Postaram się pomóc. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Pani! Miałem ostatnio pacjenta z objawami, które Pani opisuje i zdumiewające ( w sensie pozytywnym) rezultaty osiągnęliśmy po wprowadzeniu Terapii Neorotaktylnej według dr S. Masgutowej. Pobudziliśmy czucie głębokie ( propriocepcję), dziecko zaczęło normalnie jeść. Nadwrażliwość sensoryczna też znacznie zmalała. Pozdrawiam!
Nauką gryzienia, odwrażliwianiem jamy ustnej i wspieraniem rozwoju mowy zajmuje się logopeda. Dobry specjalista wspomoże Pani dziecko w rozwoju wszystkich obszarów związanych z mową i czynnościami fizjologicznymi w obrębie aparatu artykulacyjnego.
Pozdrawiam :)
zapraszam do konsultacji na dysfagia pl
Witam, terapia karmienia to temat złożony i dotyczy nie tylko samej sensoryki jamy ustnej.Dotyczy faktury pokarmu, smaku a nawet koloru.Takie problemy dotyczące karmienia są elementem też terapii mowy m.in. w autyźmie. Jest wiele technik pracy nad gryzieniem i żuciem.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Anna Deres

Anna Deres

Pediatra, Lekarz rodzinny

Biała Podlaska

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Siekierska

Małgorzata Siekierska

Logopeda

Długołęka

Izabela Mileniewska

Izabela Mileniewska

Logopeda

Ciechanów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących usługi: autyzm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.