Nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej u dziecka.
14
odpowiedzi
Witam,mój syn ma 2,5 roku i całościowe zaburzenie rozwoju (jest diagnozowany w kierunku autyzmu). Nic nie mówi, ale opóźniona mowa jest chyba spowodowana tym, iż syn ma straszną nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej, wszystkie pokarmy musi mieć miksowane. Syn nie gryzie tylko wszystko połyka (nawet jak mu daje grudki jedzenia).Czy są lekarze, którzy zajmują się nauką gryzienia?
Szanowna Pani, oczywiście czynności prymarne takie jak nauka gryzienia, picia itd. są bardzo ważne i oczywiście też prowadzimy zajęcia ukierunkowujące rodziców jak ćwiczyć w domu. Jednak w przypadku całościowych zaburzeń rozwoju najważniejsza jest terapia poznawcza i językowa, którą jak najszybciej należy rozpocząć- nawet po mimo nie otrzymania jeszcze całościowej diagnozy. Proszę nie czekać, tylko rozpocząć terapię- czas jest w przypadku synka sprzymierzeńcem, ponieważ ma 2,5 roku- a w tym wieku możemy bardzo wiele osiągnąć. Pozdrawiam, Maria Kmiecik
Sugeruję wizytę: - 60 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niestety, nie. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
przez internet (bez pełnego zbadania dziecka) ciężko jest cokolwiek orzec.
Logopeda wczesnej interwencji zbada odruchy ustno-twarzowe, ich prawidłowość, siłę i jakość. Poprzez ćwiczenia i masaże może wyrównać powstały deficyt.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
przez internet (bez pełnego zbadania dziecka) ciężko jest cokolwiek orzec.
Logopeda wczesnej interwencji zbada odruchy ustno-twarzowe, ich prawidłowość, siłę i jakość. Poprzez ćwiczenia i masaże może wyrównać powstały deficyt.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
Dzień dobry. Naukę gryzienia prowadzą neurologopedzi, logopedzi wczesnej interwencji, terapeuci karmienia. Pozdrawiam serdecznie :-)
Należy przeprowadzić diagnozę neurologopedyczną. Neurologopeda przedstawi ćwiczenia konieczne niwelowania owych trudności.
polecam udać się do neurologopedy , który zajmuje sie zaburzeniem połykania (dysfagia) i jednoczesnie autyzmem- by mial wlasciwe podejscie do dziecka. dzieci autystyczne czesto mają problemy z mową np: mogą tylko wokalizować lub nic nie mówić etap nabywania jezyka jest dość długi ,trzeba uzbroić się w cierpliwosc.
Dzień dobry.
Pomóc może logopeda lub, w przypadku gdy chodzi o dziecko z podejrzeniem autyzmu, neurologopeda. Po diagnozie na pewno uda się dobrać odpowiednie ćwiczenia, zabawy i masaże, dzięki którym sytuacja ulegnie poprawie. Powodzenia i pozdrawiam.
Pomóc może logopeda lub, w przypadku gdy chodzi o dziecko z podejrzeniem autyzmu, neurologopeda. Po diagnozie na pewno uda się dobrać odpowiednie ćwiczenia, zabawy i masaże, dzięki którym sytuacja ulegnie poprawie. Powodzenia i pozdrawiam.
Tak są . Jest to odwrażliwianie. Oraz stosuje się masaże twarzy- zewnętrzny, wewnętrzny. Są sposoby karmienia dzieci. Nauka odgryzania, gryzienia, przeżuwania. Prosże sie skontaktowac z lekarzem neurologiem pod katem jedzenia i powiedziec mu o tych trudnościach. Może to byc inna choroba. Pozdrawiam. Proszę napisac z jakiego jest Pani miasta. Może w pobliżu jest ośrodek wczesnego wspomagania.
Witam, najlepiej jakby zgłosiła się Pani z synem do neurologopedy.
Witam. Syn powinien trafić jak najszybciej na terapię neurologopedycznaą z elementami terapii integracji sensorycznej. Z tego co Pani pisze wnioskuję, izż synek boryka się z nadwrażliwością na bodźce dotykowe, smakowe , węchowe lub któryś z nich. Dodatkowo , tak jak Pani zaznacza z obserwacji, ma opóźniony rozwój mowy. Zapewne mała sprawność narządów artykulacyjnych. Należy przeprowadzić wnikliwą diagnostykę. Co do autyzmu zbyt wcześnie nie można wyrokować. Zapraszam do gabinetu. Postaram się pomóc. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Pani! Miałem ostatnio pacjenta z objawami, które Pani opisuje i zdumiewające ( w sensie pozytywnym) rezultaty osiągnęliśmy po wprowadzeniu Terapii Neorotaktylnej według dr S. Masgutowej. Pobudziliśmy czucie głębokie ( propriocepcję), dziecko zaczęło normalnie jeść. Nadwrażliwość sensoryczna też znacznie zmalała. Pozdrawiam!
Nauką gryzienia, odwrażliwianiem jamy ustnej i wspieraniem rozwoju mowy zajmuje się logopeda. Dobry specjalista wspomoże Pani dziecko w rozwoju wszystkich obszarów związanych z mową i czynnościami fizjologicznymi w obrębie aparatu artykulacyjnego.
Pozdrawiam :)
Pozdrawiam :)
zapraszam do konsultacji na dysfagia pl
Witam, terapia karmienia to temat złożony i dotyczy nie tylko samej sensoryki jamy ustnej.Dotyczy faktury pokarmu, smaku a nawet koloru.Takie problemy dotyczące karmienia są elementem też terapii mowy m.in. w autyźmie. Jest wiele technik pracy nad gryzieniem i żuciem.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Eksperci
Podobne pytania
- Drodzy Państwo, potrzebuję porady w sprawie córki. Martwie się czy jej zachowanie nie wskazuje przypadkiem na autyzm. Córka w maju kończy 2 lata. Występuje u niej echolalia odroczona. Córka bardzo dużo mówi, mnóstwo jest sytuacji w ciągu dnia! że powtarza zwroty z piosenek, bajek, po kilka zdań jest…
- Witam chciałbym uzyskać jak najwięcej porad za które będę bardzo wdzięczny. Moja córka obecnie 2 latka i 5 miesięcy ma podejrzenie autyzmu od września chodzi na wczesne wspomaganie rozwoju a od miesiąca chodzi do zwykłego żłobka, zauważyliśmy postepy lecz nadal daleka droga, córka od malego była bardzo…
- Dzień dobry, chcę zadać pytanie. Mamy synka 3,5 latka. Ma implant ślimakowy od pierwszego roku życia. Więc rok czasu nie miał słuchu. Niedawno (rok temu) został wykryty spektrum autystyczny po przez badania ADOS. Był badany w 2,5 lata. W domu robi rzeczy cyklicznie. Na przykład lubi otwierać i zamykać…
- Dzień dobry, szukam specjalisty dla córki 22 lata z zespołem Aspergera. Przeszliśmy już przez wielu terapeutów wydając ostatnie pieniądze. Szukam kogoś kto się naprawdę zna i jest zaangażowany.
- Witam , niedawno zauważyłam u mojego synka że boi się zabawek grających , też nie lubi niektórych bajek odrazu bardzo płacze , jeżdżenie autem też sprawa trudności bo się boi , nie zwraca na nikogo uwagi nawet na dzieci które bawią się na placu zabaw dodam że synek ma problemy z jedzeniem jedynie co…
- Dzień dobry, podejrzewam u siebie zaburzenia ze spektrum autyzmu. Stwierdzone zostało u mnie wcześniej ADHD i zaburzenia lękowe, a także depresja. Nie miałam jednak możliwości jakiejś diagnozy w kierunku autyzmu - zostało mi to jedynie zasugerowane podczas wizyty u psychoterapeuty. Pytanie więc brzmi…
- Dzień dobry, Synek, który ma obecnie 20 miesięcy ma zdiagnozowany autyzm ( głębokie całościowe zaburzenie rozwoju) . Jest pod opieką neurologa, pedagoga, neurologopedy i psychiatry. Psychiatra zalecił rozpoczęcie terapi behawioralnej . Czy można rozpocząć terapię w tak wczesnym wieku ? Synek nie wskazuje…
- Witam. Jestem Mama 19 miesięcznej Weroniki . W wieku 10 miesięcy zostaliśmy skierowani do szpitala na badania wykluczające autyzm i epilepsje, które podejrzewała pediatra, ponieważ kręciła rączką (robiła jakby kręciła manetką od motoru ) Z badań eeg głowy oraz rezonansu wynikło , ze dziecko jest…
- Jestem babcią 14 miesięcznej dziewczynki.Teraz dopiero zaczyna chodzić samodzielnie.Nie mówi jakiś konkretnych słów. Nie przytula się i wyciąga do nas rączek. Nie bierze zabawek i jedzenia do buzi sama.Je tylko to co podamy jej łyżeczką. Mamy powód, żeby przypuszczać, że nasza mała ma autyzm?Dziękuję…
- Mam 7 letniego autystycznego uciekiniera. Ma fiksacje na punkcie samochodów. Intuicyjnie wyczuwa który samochód jest otwarty, wpada i blokuje drzewi. Syrop zapisany przez psychiatrę nie działa. Nie mam już siły. Boję się o niego ale też o siebie. Co robić?
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących usługi: autyzm
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.