Nadwzroczosc 3,5 latka a okulary

2 odpowiedzi
Problem dotyczy 3,5 letniego syna, który dostał skierowanie od lekarza rodzinnego do okulisty ponieważ miał na prawym oku gradówkę. Okulista przepisał maść na gradówkę i przy okazji powiedział, że dobrze byłoby sprawdzić oczy w związku z tym przepisał atropinę 0,5%.
Kazał dawać przez 5 dni po jednej kropli do każdego oczka rano i wieczorem.
Niestety po pierwszym podaniu wystąpiły skutki uboczne. Dziecko mówiło, że bolą go oczka, tarło oczka, zwróciło posiłek, przewróciło się podczas zabawy ruchowej i sie mocno rozpłakało. Najpierw było "przymulone", po kilku godzinach pobudzone.

W związku z tym udaliśmy się tego samego dnia do okulisty, który nakazał odstawić / zniszczyć atropinę i nigdy więcej jej nie podawać dziecku.Następnie przeprowadził komputerowe badanie wzroku (trzema różnymi urządzeniami) i na podstawie wyników stwierdził wadę tj. nadwzroczność: + 3,0 d oko lewe i +3,0 d prawe oko(dodał: badanie po 1dawce atropiny wiec wada moze byc wieksza). Lekarz nakazał rozpocząć leczenie przepisujac okulary + 1,5 d oko lewe i +1,5 d prawe oko.
Innych wad nie stwierdzono. My rodzice nie stwierdzilismy w zyciu codziennym zadnych objawów nadwzroczności.

Pytania: 1) czy 3,5 letnie dziecko przy takiej wadzie powinno nosić okulary? 2)Jeżeli tak czy okulary powinno nosić non-stop czy tylko do rysowania / ogladania bajek w TV/komputer? 3) wada +3,0d a okulary +1,5 d, dlaczego?

Pytam ponieważ wyczytałem, że " małych dzieci oczy zazwyczaj są nadwzroczne, co wiąże się z bardziej kulistym kształtem soczewki. Jest to nadwzroczność fizjologiczna, która zmniejsza się wraz ze wzrostem gałki ocznej.".

DW, Dziecko alergiczne, ma/miało skaze bialkowa, ktora przechodzi w uczulenie na roztocza kurzu wg badania.
Czy dziecko miało tylko badanie komputerowe (autorefraktometryczne?) ? Okulary zazwyczaj przepisujemy nie wynikowi z komputera ale dziecku w zależności od tego ile widzi. Czyli po badaniu ostrości wzroku. Badanie u takiego malucha jest trudne ( często dzieci nie rozpoznają optotypów , są zestresowane itp), dlatego najlepiej zrobi to okulista dziecięcy w przystosowanym dla dzieci gabinecie. Uczulenia na Atropinę zdarzają się, ale można podać inne leki porażające akomodację. Ma Pani rację co do fizjologicznej nadwzroczności u dzieci, to czy wskazane są okulary zależy od tego ile dziecko widzi a nie od tego czy ma nadwzroczność. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam po pierwsze nie wiem jaka była ostrość wzroku bo u 3.5 letniego dziecka można juz to określić. Jeżeli byłoby jakieś niedowidzenie to bezwględnie powinno się zastosować szkła korekcyjne . Okulista który dał juz szkła stwierdził że wada moze być większa i tak jest rzeczywiście. Radziłabym nosić szkła na stałe chyba żeby była duża niechęć dziecka do noszenia albo patrzyłoby nad okularami to radziłabym pójść do okulisty wcześniej. Wady wzroku w przypadku kiedy nie ma możliwości "dogadania się "z dzieckiem nie wyrównuje się do końca lepiej dać mniej . Wyjątkiem są zezy . Pozdrawiam

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.