Nagłe odstawienie Orivenu

12 odpowiedzi
Mam pytanie związane z nagłym odstawieniem leku, a dokładnie Wenlafaksyny (Oriven) w dawce 150 mg/d. Wizytę u lekarza mam dopiero za dwa tygodnie a niestety leki skończyły mi się już teraz. Od paru dni mam ciągłe dreszcze, chwiejne samopoczucie, zdarzyła się także gorączka. Stąd moje pytanie czy takie nagłe odstawienie leku na okres około dwóch tygodni może być groźne?
Takie dolegliwości mogą wystąpić jako objawy odstawienne przy nagłym zaprzestaniu przyjmowania wenlafaksyny. Zwykle są łagodne i przemijają samoistnie, choć są nieprzyjemne.
Z poważaniem,
Magdalena Musak

Dzień dobry,
objawy wskazują na zespół odstawienny po leku i mogą trwać 2-3 tygodnie, jak wskazuje ulotka informacyjna leku, ale mogą się utrzymywac też nawet do miesiąca z tendencją do ustępowania. Objawy mogą być rzeczywiście bardzo uporczywe i czasem utrudniać mocno funkcjonowanie, to bardzo indywidualna sprawa, generalnie należy unikać takich sytuacji . Sugeruje może kontynuacje leku u lekarza POZ, jeśli nie ma w tej chwili innej możliwości albo skorzystanie z wizyty u innego lekarza jednak. Pozdrawiam
Niestety nagłe odstawienie wenlafaksyny może dawać dyskomfort fizyczny i psychiczny, najczęściej jest wrażenie zawrotów głowy, niepokój, dreszcze. lek należy odstawiać powoli, stopniowo. nagłe odstawienie nie jest groźne ale bardzo dokuczliwe.
Dzień dobry. Wenlafaksyny (orvien) nie należy odstawiać nagle, szczególnie w dawce 150 mg i wyższej. Doznania które Pan/Pani zgłasza są to objawy odstawienne od tego leku, proszę pilnie skontaktować się z Pani/Pana lekarzem prowadzącym...
Witam, nie powinno się w sposób nagły przerywać przyjmowania leku przeciwdepresyjnego, sugeruję udać się do POZ, lekarza rodzinnego, aby "awaryjnie" w oczekiwaniu na wizytę u psychiatry przepisał jedno opakowanie leku. Na przyszłość proszę wziąć zaświadczenie od psychiatry, o leczeniu, z podaniem nazw i dawek leków, niektóre POZ chcą to dołączyć do swojej dokumentacji. Pozdrawiam.
Witam

Substancja, którą Pan/i zażywał/a powinna być stopniowo odstawiana. Wówczas można uniknąć opisywanych dolegliwości. Warto zgłosić się do lekarza psychiatry lub do lekarza pierwszego kontaktu, opisać sytuację i poprosić o mniejszą dawkę leku. Nie wiem jakie były intencje lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie
Lek nigdy nie powinien być odstawiany samodzielnie, zmiana dawki czy odstawienie leku zawsze powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Niezmiernie ważne jest by lek był przyjmowany systematycznie, bez przerw. Samodzielne odstawienie leku zbyt wcześnie skutkuje szybkim nawrotem choroby. Zachęcam by wcześniej skontaktować się z psychiatrą
Witam. Nagłe odstawienie venlafaksyny z dawki 150mg do zera u zupełnie zdrowej dorosłej osoby nie powinno stwarzać zagrożenia życia, ale zazwyczaj prawie zawsze wystąpują mniej lu bardziej nasilone objawy odstawienne m.in. takie jakie Pan/Pani opisał/a, dlatego ten lek należy odstawiać powoli uzgadniając sposób odstawienia z lekarzem.
Witam,
w przypadku nagłego odstawienia wenlafaksyny- szczególnie w większych dawkach (150 mg) dość częste są objawy dyskontynuacji- związane z naglym spadkiem stęzeniem leku we krwi. Czasami objawy mogą przybierać duże nasilenie- stąd zmniejszenie dawkowania tego leku powinno odbywać się stopniowo. W mojej opinii dwa tygodnie to dość duży okres czasu- jeśli byłoby to możliwe zalecam wcześniejszą wizytę u psychiatry

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Tak, może być! Leków z tej grupy nie powinno się odstawić z dania na dzień. Skoro ma Pan(i) takie objawy proponuję pójść do lekarza rodzinnego, z opakowaniem leku, i poprosić o wypisanie 1 opakowani a by starczyło do wizyty u specjalisty.
Pozdrawiam
K.W.C.
Witam, wenlafaksyna jest lekiem o dość krótkim okresie półtrwania, ok. 18 godzin, co powoduje, że lek przy nagłym odstawianiu ma tendencję do wywoływania objawów takich jak zaburzenia snu, chwiejność nastroju, drażliwość, nudności, bóle głowy, skoki ciśnienia tętniczego. Czyli to, co się właśnie dzieje. Objawy są nieprzyjemne, ale raczej nie bywają niebezpieczne dla zdrowia. Mogą się utrzymywać kilka dni i stopniowo ustępują. Jeżeli planuje Pan/Pani (przepraszam, w wypowiedzi nie ma żadnych wskazówek co do płci) stosować lek dalej wskazane jest by nie narażać się na takie "nieprzyjemności" i regularnie stosować lek. Proponowałbym kontakt z lekarzem prowadzącym, może wypisze receptę bez wizyty. Następnym razem warto kilka tabletek schować sobie na wypadek takich właśnie sytuacji. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Dzień dobry

nagłe odstawienie wenlafaksyny powoduje bardzo złe samopoczucie ale nie zagraża bezpośrednio życiu. Proszę udać się do lekarza ogólnego, aby wystawił "awaryjnie" receptę.

Z poważaniem
M.Skarbek