Napadowe zmęczenie, duszności, ogólne osłabienie

5 odpowiedzi
Jestem 25-letnim mężczyzną i od około 3 miesięcy mam problem z napadowymi osłabieniami, objawiającymi się m. in. specyficznymi dusznościami (pomimo swobodnego oddechu czuję "brak tlenu w powietrzu"), bólami głowy, brzucha, rozdrażnieniem, czasem również lekkimi atakami paniki i nerwobólami w okolicach klatki piersiowej. Problemy pojawiają się w po południu lub wieczorem w różnych sytuacjach, częściej w pracy bądź wzmożonym wysiłku fizycznym lub umysłowym. Dodatkowo występowały też bóle brzucha i problemy trawienne - po wizycie u gastrologa odbyłem kurację antybiotykową (diagnoza: zaburzenia flory bakteryjnej jelit i możliwe zakażenie) - ustały problemy z trawieniem, natomiast nadal odczuwam osłabienia.

Przeprowadziłem przez ten czas serię badań: serce, morfologia, TSH, wątroba, nerki, zawartość minerałów i witamin w organizmie, a także testy na boreliozę i lambliozę - poza lekkim niedoborem witaminy D wszystkie badania w porządku. Od jakiegoś czasu suplementuję się witaminami: C, D oraz magnezem, ale pomagają one w małym bądź znikomym stopniu. Przeszedłem także na lekkostrawną dietę, przestałem pić kawę, alkohol i mocną herbatę. Dopóki nie chorowałem, prowadziłem aktywny tryb życia i często uprawiałem sport. W przeszłości zmagałem się z alergią, głównie na trawę, żyto i sierść kocią.

Moje pytanie brzmi - do jakiego specjalisty powinienem się udać, aby zdiagnozować przyczynę moich dolegliwości i jakie badania jeszcze przeprowadzić?
Dzień dobry.
Jeżeli lekarz, który Pana zbadał i zapoznał się z wynikami wszystkich Pana badań laboratoryjnych i obrazowych nie widzi "organicznej" przyczyny Pana dolegliwości lub wskazań do rozszerzenia diagnostyki to może warto udać się na urlop, porozmawiać z psychologiem i spróbować zredukować poziom stresu w życiu codziennym.
Pozdrawiam,
Marta Serwańska-Świętek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proponuję zacząć od lekarza chorób wewnętrznych - internisty
Na pewno należy uściślić aspekt kardiologiczny. Konieczne badania to echo serca, test wysiłkowy oraz 24 godz badanie metodą Holtera, aby zdiagnozować lub wykluczyć napadową arytmię serca.
Napadowy charakter duszności, alergia w wywiadzie, brak odchyleń w innych badaniach może sugerować astmę oskrzelową. Proponowałbym wizytę u pulmonologa i wykonanie spirometrii.
Proponuję zgłosić się do internisty albo reumatologa i na razie nie wykonywać dalszych badań. pozdrawiam Czesław Drozd

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.