Napięciowe bóle głowy, migrena, nerwica?

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od wielu lat borykam się z uciążliwymi bólami głowy, byłam przebadana chyba na wszystkie możliwe sposoby, krew, tomografia, rezonans Doppler i wyszło tyle, że jestem zdrowa jak koń, a głowa ciągle boli. Czasem jest to tępy ból z tyłu głowy nie uniemożliwiający funkcjonowania, ale uciążliwy, czasem są to tak silne bóle głowy, że najmocniejsze leki, które mam nie pomagają. Stosuję kodeinę (efferalgan codeine) - choć ją tylko w przypadkach kryzysowych, bo mam problemy z ukł. pokarmowym przy kodeinie, frimig i paracetamol ( nie mogę ibuprofenu - wywołuje jeszcze gorszy ból głowy). Biorę też Seronil. Prowadzę aktywy tryb życia, ćwiczę, dietę mam powiedziałabym zróżnicowaną i dobrą, nie mam nadwagi... Nie wiem czy to napięciowe bóle głowy, czy migrena, czy nerwica? Jestem dość nerwowa i odczuwam niktóre symptomy obecne przy nerwicy. Do kogo się udać neurolog, psychiatra? Zwiedziłam już troszkę lekarzy i nikt nie umie mi powiedzieć dokładnie co mi dolega, a przede wszystkim mi pomóc. Piszę bo te bóle głowy jednak niszczą mi trochę życie i już mam serdecznie dość chowania się w ciemnym pokoju. Może ktoś mi pomoże...
Często bóle głowy mają złożoną etiologię : wrodzone skłonności dziedziczne, jak w migrenie ; nadmierne napięcie emocjonalne, napięcie mięśni, nadmiar obowiązków i stresów, problemy w pracy i w domu; zaburzenia nerwicowe, lękowe i depresyjne; i wiele innych przyczyn... Wskazana pełna konsultacja, kompleksowa ocena stanu zdrowia i nastroju. Ważne prowadzenie dzienniczka bólów głowy i rejestru zażywanych leków ,
To ułatwi ocenę problemu.Pozdrawiam i zapraszam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jedynie co mogę zaproponować to kolejną wizytę u lekarza
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,
powtórzę jak mantrę, że nie powinno się stawiać diagnozy bez badania pacjenta, dlatego radzę udać się do neurologa zajmującego się leczeniem bólów głowy (przy niektórych szpitalach akademickich są poradnie specjalistyczne, zajmujące się to problematyką). Tym bardziej, że została Pani ,,przebadana' i uznana za ,,zdrową jak koń" (porównanie niezbyt trafne, ponieważ owo zwierzę jest wyjątkowo słabego zdrowia, ale to zupełnie inna sprawa).
Ból z tyłu głowy może być pochodzenia mięśniowego - to ten o charakterze napięciowym, niekiedy wiązany z kręgosłupem szyjnym. Wtedy można rozważyć tło psychosomatyczne. Tym bardziej, że pojawił się inny fakt - ,,biorę też Seronil"!! Kto go Pani zaordynował, dlaczego, jak długo (jeżeli to pierwszy incydent to należy brać min. 6 miesięcy, a przy powtórnym nawet przez cały rok! Może właśnie to jest podstawowa przyczyna owych dolegliwości? Czyli to tło należałyby wykluczyć!
dr Andrzej Żytkowski
W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu; lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, nasilające, objawy towarzyszące, wiek, inne choroby, przyjmowane leki itd... itd…
leczenie zależy od rodzaju bólu głowy oraz częstotliwości jego występowania.
Podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. Leków przeciwbólowych, z jakiejkolwiek grupy, nie można jednak przyjmować zbyt często tj nie więcej niż 8 tabletek w miesiącu ponieważ wywołuje się polekowe bóle głowy.
W przypadku częstych, silnych lub opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne. W leczeniu profilaktycznym stosuje się odpowiednio dobrane o działaniu przeciwbólowym leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne ( nie Seronil), kardiologiczne lub blokery kanału wapniowego. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
W niektórych rodzajach bólu głowy dobrym rozwiązaniem są iniekcje toksyny botulinowej. W przypadku szyjnopochodnych bólów głowy lub neuralgii potylicznej dobrym rozwiązaniem jest blokada albo termolezja.

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 31 pytań dotyczących usługi: Ból Głowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.