napisno u Państwa na portalu, że nerwica musi mieć opisane objawy według ICD-10, a ile objawów ma ta

2 odpowiedzi
napisno u Państwa na portalu, że nerwica musi mieć opisane objawy według ICD-10, a ile objawów ma ta pod kodem F48.9?
Mam taka diagnozę i nic o niej nie wiem zbytnio
Dobry wieczór.
Istotnie, diagnoza wg kryteriów opisanych w ICD-10 pod kodem F49.8 może wydawać się niedookreślona, bowiem oznacza: " zaburzenia nerwicowe, nie określone. Czy niespecyficzne.
Na wstępie skupmy się na ogólnych objawach tzw. nerwicy:

- ogólny lęk, często bez wyrażnej przyczyny, tzw. wolnopłynący, przez większość dnia, czasem nasila sie przed snem, czasem w godzinach porannych;
- zaburzenia pamięci, koncentracji, często w nasileniu utrudniającym normalne funkcjonowanie, jakbyśmy stale myśleli o czymś innym, jakiś problem z tyłu głowy;
- dręczący niepokój bez konkretnej przyczyny, ciągła obawa;
- ogólne poczucie wszechogarniającego zmęczenia czy to fizycznego, czy umysłowego, nawet pp krótkim i niewielkim wysiłku;
- nadpobudliwość, uczucie rozdrażnienia, zniechęcenia, znużenia aż do anhedonii (braku odczuwania przyjemności, radości z czegokolwiek, także z aktywności, które kiedyś sprawiały nam radość) - ten objaw lękowy charakterystyczny jest dla zaburzeń depresyjnych o różnym nasileniu;
- zaburzenia pamięci i koncentracji ( aby zapamiętać cokolwiek niezbędny jest pewien poziom koncentracji );
- problemy ze snem - trudności w zaśnięciu, bezsenność, nadmierna senność, częste wybudzanie się w nocy lub wybudzanie się na kilka godzin przed planowana godziną bez możliwości ponownego zaśnięcia, koszmary senne;
- zaburzenia dysocjacyjne.
Jeśli żaden z objawów nie jest klinicznie dominujący, stawia się diagnozę : Zaburzenia nerwicowe, nie określone.

Skąd się bierze zaburzenie nerwicowe ?
- z nieprzepracowanej traumy z dzieciństwa, której możemy nawet nie pamiętać ;
- z wewnętrznego konfliktu;
- jako następstwo silnych negatywnych przeżyć w obecnym czasie;
- kiedy organizm reaguje obronnie na stress, prowadząc także do objawów somatycznych: np. uporczywe bóle głowy, migreny do utraty przytomności, bóle mięśni, duszności i ból w klatce piersiowej do ataku paniki;
- wypalenie zawodowe lub w związku partnerskim;
- stres związany z wykonywaniem czynności zawodowych;
- przeciążenie obowiązkami.
W przypadku wszelkiego rodzaju zaburzeń nerwicowych (i zachowania) doskonały rezultaty osiąga sie w terapii behawioralno-poznawczej.
Serdecznie pozdrawiam,
Barbara Czernik

Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień Dobry, zachęcam do wizyty u specjalisty, aby szerzej omówić ten problem. Pozdrawiam serdecznie