Następstwa cukrzycy ciążowej

3 odpowiedzi
Pani Doktor,
W pierwszej ciąży miałam rozpoznaną cukrzyce ciążową, ponieważ przy teście obciążenia glukozom cukier na czczo wyszedł mi 92 mg/dl (wyniki po godzinie i po dwóch były prawidłowe). Przy drugiej ciąży wynik na czczo był prawidłowy (75mg/dl), po godzinie prawidłowy (170mg/dl), natomiast po dwóch godzinach (160mg/dl).
Wszystkie pozostałe wyniki badań krwi (również glukometrem, po zakwalifikowaniu cukrzyc ciążowych) miałam prawidłowe.
Chcielibyśmy mieć jeszcze jednak dwójkę dzieci. Czy Skoro już dwa razy miałam lekko przekroczone normy i zakwalifikowaną cukrzycę ciążową, to czy decydując się na kolejną ciąże mam duże ryzyko, iż nabawię się cukrzycy na stałe?
Szanowna Pani, dzękuję za pytanie. Niestety stwierdzenie cukrzycy ciążowej jest czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy w późniejszym czasie, po urodzeniu dziecka. Nalezy badać się regularnie, przestzregać, diety, uprawiać sport aby maksymalnie zmiejszyć to ryzyko.
Pozdrawiam, Iwona Tarnowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Może Pani mieć dzieci, nawet osoby chore na cukrzycę mają dzieci. W kolejnej ciąży nie musi być cukrzyca, ale jest takie prawdopodobieństwo. Cukrzyca na stałe nie musi się pojawić .
Cukrzyca ciążowa jest raczej wyrazem predyspozycji do cukrzycy , jej pojawianie sie w ciążach może ale wcale nie musi wywołąć cukrzycy w przyszłości. Nabyte w ciąży dobre nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna mogą skutecznie obniżyć ryzyko pojawiania sie cukrzycy w przyszłości. Kolejne ciąże ni e powinny tego ryzyka zwiększać. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.