Nasza Mama 65 lat. W czwartek. 10-15 minut od początku oznak udaru została podłączona do wenflonu pr
1
odpowiedzi
Nasza Mama 65 lat. W czwartek. 10-15 minut od początku oznak udaru została podłączona do wenflonu przez który dostała lek na rozrzedzenie krwi, dodatkowo pielęgniarz mówił o obniżeniu cukru, jak dóbrze zrozumiałam..przetransportowana do szpitala. Po badaniu tomografem było wskazane udrożnienie zatoru w tętnicy prawej mózgu, poprzez mechaniczne udrożnienie. Po 2-3 godzinach była po zabiegu od zatoru? Po udanym zabiegu znaczną poprawę miała w dzień po kilku godzinach, karmiona łyżką. W południe po około 12 _14 godzinach zapadła w głęboki sen, po potrąceniu i wołaniu reagowała ściskając rękę, i kiwając głową- chwilowo. Karmiona w piątek sonda przez strzykawkę zupą. Od soboty problem z przełykaniem. W niedzielę otwiera na krótko oczy, reaguje, rusza ręką prawą, ściska lewa, marszczy brwiami, rusza nogami. Chce mówić.
W poniedziałek karmiona pokarmem z worka? Problem z przełykaniem. Dźwiga obie ręce, prawą nogą rozgrzebuje kołdrę, lewa bez ruchu z wklutym wenflonem. Podawany furosemid, paracetamol przeciwbólowy, woda na rozrzedzenie krwi, przeciwobrzękowe. Lewa ręka ok. Odpowiada kiwając głową. Dodam że tuż po operacji miała lewa stronę sparaliżowana. Proszę doradzić co mogą dzieci w tej sytuacji pomoc mamie.
W poniedziałek karmiona pokarmem z worka? Problem z przełykaniem. Dźwiga obie ręce, prawą nogą rozgrzebuje kołdrę, lewa bez ruchu z wklutym wenflonem. Podawany furosemid, paracetamol przeciwbólowy, woda na rozrzedzenie krwi, przeciwobrzękowe. Lewa ręka ok. Odpowiada kiwając głową. Dodam że tuż po operacji miała lewa stronę sparaliżowana. Proszę doradzić co mogą dzieci w tej sytuacji pomoc mamie.
Dzieci w tej sytuacji mogą pomóc i znaleźć neurologopedę. Terapeuta postawi diagnozę, na podstwie której opracuje możliwe działania terapeutyczne. Na podstwie powyższego opisu nie da jednoznacznie wskazać, jakie ćwiczenia będą odpowienie, konieczna jest diagnoza. To, co na pewno można zrobić bez diagnozy, to być przy mamie, trzymać ją za rękę, mówić do niej, reagować na jej gesty, daç jej wsparcie psychiczne w tym trudnym czasie. Nawet jeżeli nie będzie oczekiwanej reakcji, nie mozna sie poddawać.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci
Podobne pytania
- Witam, Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp.. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu dokładniej zanik empatii…
- Dzień dobry! Tata, 63 lata, po udarze w grudniu 2022. Ma afazję, chociaż coraz lepiej mówi, poza tym w niezłej kondycji fizycznej. Jednak ma straszne wahania nastroju i jest jakby zagubiony we mgle (od samego początku i nie ma jakiejś specjalnej poprawy na razie). Ciężko to opisać. Niby wszystko jest…
- Witam, Babcia 92 lata ,dostała udaru prawostronnego 17.12.2022. Udar był wręcz mikroskopijny tak stwierdził lekrza. Na początku babcia nie mogła mówić i przełykać, dość szybko wróciły jej te funkcje ,czasmi w trakcie mówienia brakuje jej słów, za pewne jej to już zostanie. Problem polega bardziej na…
- Babcia, 86 lat, udar 04.10. - od tego dnia w szpitalu. Lewa strona ciała sparaliżowana, przytomna, poznaje ludzi i słyszy, nie może mówić (ale próbowała w pierwszych dniach i szło się domyślić co ma na myśli). Na łóżku szpitalnym wierci się, porusza prawą ręką i nogą, poprawia się trochę. Z początku…
- Witam mój partner miał udar mózgu 20lat temu w młodym wieku , jesteśmy razem od dwóch lat ma częściowy niedowład prawej strony martwię się czy wieczorne jego drżenie nogi jest normalne bo to mu się zdąża często wieczorem , boje się że żyjąc na pełnych obrotach może mu się coś stać , co powinnam zrobić…
- Witam. Mój mąż (64 lata), dwa lata temu miał udar. Wyszedł z niego praktycznie bez szwanku, nie licząc małych problemów z orientacją. Czasem nie wie na jakiej jest ulicy, jak trafić do domu itp,itd. Jest mobilny, jeździ na rowerze,kieruje samochodem. Jednak zauważyłam, że od kilku dni gorzej mówi tzn…
- Witam. Mama po pęknięciu tętniaka miała udar pajęczynówkowy czy jakoś tak. Ale krew dostała się do mózgi w bardzo złym miejscu. Po 3 tygodniach nie odzyskała przytomności. Co mogę dla niej zrobić żeby odzyskała świadomość. Błagam o pomoc. Jest dla mnie najbliższą osobą. Gdzie się zwrócić? Co zrobić?
- Witam. Mój mąż 49 lat dostał udaru lewostronnego tętnicy szyjnej. Po 6 dniach drugiego. Lekarz poinformował mnie o zapetleniu żyły. Co to oznacza.? Jedyne co mi powiedziano że nie można tego skorygować operacyjnie. W związku z tym skrzep nadal blokuje przepływ krwi w lewej stronie. W związku z tym nie…
- Witam, moj narzeczony (36 lat )mial udar a raczej dwa, z tymze pierwszy zostal zignorowany w szpitalu poniewaz "jest za mlody".. I po 4 tyg wystqpil drugi , powazniejszy . Tez chciano zignorowqc symptomy ze wzgledu na wiek lecz tym razem nie pizwolilam na to . Po skanie mri okazalo sie ze mial 2 udary…
- Jestem 3 lata po udarze niedokrwiennym lewej półkuli móżdżku, przez chwilę miałem podobny objaw jak podczas dostania udaru(odjęło mi noc w nogach i zawroty głowy) czy to może być problem zmiany pozycji, czy ciśnienia, może przemęczenia.......
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 26 pytań dotyczących usługi: udar mózgu
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.