Natrętne myśli, jak je leczyć?

4 odpowiedzi
Witam! Od pewnego czasu coś dzieje się z moją psychiką. A mianowicie, mam bardzo uciążliwe myśli, że np. muszę coś gdzieś sprawdzić, coś zrobić nawet kilka razy, bo w mojej głowie pojawia się myśl, że jeśli tego nie zrobię, to stanie się coś złego. Chciałabym nie mieć tych myśli, ale nie potrafię ich kontrolować. Są bardzo uciążliwe. Wiem, że takie myślenie jest bezsensowne, ale jednak za bardzo się boję, żeby przestać. To taki jakby przymus. Te myśli to jakaś choroba? Jak to leczyć? Z góry bardzo za odpowiedź i życzę miłego dnia!
Szanowna Pani,
to, co pani opisuje, to objawy nerwicy obsesyjno-kompulsywnej. Poddaje się ona terapii psychologicznej. Polecam wizytę u psychoterapeuty.
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią. Dokładną diagnozę można postawić jedynie na podstawie bezpośredniej rozmowy oraz po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu. Z tego co Pani napisała można wstępnie wnioskować, że cierpi Pani na zaburzenia obsesyjno - kompulsywne, czyli natrętne myśli i czynności przymusowe (dawna nerwica natręctw). Na poziomie świadomym objawiają się one przymusem wykonania pewnej czynności w celu redukcji lęku (gdy tego nie zrobimy to napięcie wzrasta). Bardzo istotne jest poznanie przyczyn takiego lęku. Na poziomie nieświadomym często za takie lęki odpowiadają nasze wewnętrzne konflikty i dylematy związane z agresywnością, seksualnością, lękami i pragnieniami, których z jakiegoś powodu nie dopuszczamy do świadomości. Nazywaniem i pracą z takimi lękami zajmuje się psychoterapeuta. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana tego typu pracą polecam psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Czasami przy dużym zaostrzeniu objawów wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry. Małgorzata Danielewicz
Witam i od razu uspokajam -pisze pani o natrętnych myślach ( zaburzenia obsesyjne - kompulsywne ). Zaburzenia lękowe mozna leczyć psychoterapeutycznie . Warto zgłosić się na terapię wlasnie teraz - kiedy objawy są już bardzo dokuczliwe ale nie są jeszcze na tyle silne aby uniemożliwiały pani " normalne funkcjonowanie" - pozdrawiam.
Witam, nie jestem w stanie na podstawie Pani opisu jednoznacznie stwierdzić ale mogą się u Pani rozwijać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Ich nasilenie i treść może być różna, nie mniej jak najbardziej zachęcam do podjęcia terapii, zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym, i złagodzenia uciążliwych objawów. Jest to możliwe. Pozdrawiam serdecznie K.P.

Eksperci

Aleksandra Krupska

Aleksandra Krupska

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.