Nawracający obrzęk powiek - czy warto stosować Metypred?

5 odpowiedzi
Witam, 2 tygodnie temu wystąpił u mnie (kobieta lat 20 ) obrzęk powiek, gdy byłam na studiach w Krakowie. Początkowo myślałam, że jest to opóźniona reakcja alergiczna (po 4 dniach ) na klej do sztucznych rzęs (w składzie m.i. acrylates, ethylhexyl). Oczy nie bolą, nie swędzą. Brałam wapno, cirrus, lecz nic nie pomagało, było tylko gorzej. Po tygodniu leżenia w domu poza Krakowem dostałam się do dermatologa, który zlecił mi 3 zastrzyki Dexavenu 8 mg domięśniowo, co przyniosło znaczą poprawę - oko się otworzyło, opuchlizna prawie zniknęła. W dzień ostatniego zastrzyku musiałam wrócić do Krakowa i na następny dzień znów wszystko się zaczęło od nowa, znów obrzęk, z każdym dniem coraz gorzej, z tym, że nie miałam już do czynienia z tym klejem. Mija kolejny tydzień, ze względów prywatnych bez konsultacji z lekarzem. Obrzęk nieznacznie maleje. Dermatolog przepisuje mi Metypred 4 mg. Czy warto brać steryd bez szczegółowych badań? Czy może być to spowodowane np. smogiem, którego natężenie jest dość duże w ostatnich tygodniach? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i wskazówki.
witam
obrzęk n-ruchowy powiek może być objawem wielu schorzeń alergicznych i inernistycznych- np zakażenia w organiźmie, zaburzenia metaboliczne, a przede wszystkim leki. Nie ma skazań do przyjmowania przewlekle metypredu, ew wieksze dawki leków p/histaminowych. Koneiczna dgn alergologiczna i internistyczna.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Metypred można stosować, jeżeli mamy do czynienia z nasilonymi objawami (oczywiście im mniej tym lepiej), ale to nie jest rozwiązanie problemu, wskazane jest poszukiwanie potencjalnej przyczyny np. testy naskórkowe w celu wykluczenia alergii na związki chemiczne. Smog bardziej zaatakowałby spojówki niż powieki.
Przyczyna obrzeku może byc różna i wymaga dogłebnej analizy i badań,z przedstawionego opisu wynika że obraz chorobowy może miec związek z miejscem pobytu gdyż wiemy że objawy obrzeku mogą byc zależne od czynników fizycznych,chemicznych-myśle że w tym i od smogu.Badania należy wykonac a sterydy przyjmowac w razie nasilenia objawów które utrudniają codzienne życie
Dzień dobry, proponuję, jak tylko będzie to możliwe konsultację u alergologa, celem ustalenia przyczyny Pani dolegliwości i włączenie odpowiedniego leczenia. W stanach ostrych, sterydy są bardzo pomocne i szybko usuwają objawy. Natomiast stosowanie ich przez dłuższy czas występuje tylko w bardzo konkretnych wskazaniach, po ustaleniu rozpoznania.
Zawsze naleźy się zastanowić nad korzyściami kontra objawy uboczne sterydów.Na krótko Metypred do 2 tygodni w malejących dawkach ,jeżeli oczy są faktycznie bardzo obrzękłe i dokuczają. Ma Pani rację ,że przynajmniej trzeba się starać określić przyczynę, w leczeniu rozważyć miejscowo działający steryd -wokół oczu Cortineff ( nawet jak dostanie się do oka ,to formuła leku nie jest dla oka szkodliwa) warto spróbować.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.