Nerwica a sesja

9 odpowiedzi
Witam,
Niedawno wykryto u mnie nerwice lękową, nie przepisano mi żadnych leków poza hydroxyzyną w razie ataków. Jednak boję się ją brać gdyż wywoływała u mnie zły, depresyjny nastrój. Jestem przed sesją i ataki się nasilają, po ostatnim egzaminie moja dolna powieka zaczęła drżeć i suplementacja magnezem nic nie daje. Boję się, że kolejny stres wywołany egzaminami pogorszy mój stan zdrowia. Czy mam brać wspomniany wyżej lek w trakcie ataków mimo iż wywołuje takie skutki uboczne? I czy drżenie powiek na tle nerwowym może się nasilić oraz czy drżenie powieki kiedyś przejdzie?
W przypadku zaburzeń "nerwicowych" najskuteczniejszym leczeniem w rokowaniu długoterminowym jest psychoterapia. Leki pomagają szybciej (leki przeciwdepresyjne po 2 tyg) lecz po ich odstawieniu (po przynajmniej ok 6-8 m zażywanie) objawy mogą wracać. W leczeniu można stosować połączenie psychoterapii z lekami. W niektórych przypadkach takie połączenie nie jest jednak wskazane - zależy to po części od przebiegu samej psychoterapii. Hydroxyzyna jest lekiem na doraźnie i po zażyciu objawy lękowe powinny się zniwelować na pewien czas (najczęściej kilka godzin). Jeśli po leku pojawiają się jednak skutki uboczne pogarszające funkcjonowanie to pytanie co lepsze: lęk czy w/w skutki uboczne po leku - raczej lek do odstawienia. Generalnie Hydroxyzyna "nerwicy" nie wyleczy, może tylko przejściowo zmniejszy jej objawy. Na stałe nie ma sensu jej zażywać. Jeśli mamy leczyć zaburzenie to psychoterapia (zadziała po dłuższym czasie ) i/lub ew. np: leki przeciwdepresyjne SSRI - zadziałają po 2 tyg.
Proponuje wizytę u psychiatry. Lekarz zdiagnozuje dokładnie dolegliwość (min. opisywane drżenie powiek - może być psychogenne jak i somatogenne) i zaproponuje sposoby leczenia.

W przypadku nerwicy lękowej najwłaściwszym leczeniem jest psychoterapia. W przypadku nasilonych dolegliwości są zalecane również leki (przyjmowane na stałe i doraźnie) Jeśli hydroxyzyna powoduje skutki uboczne, to trzeba poszukać innego leku, lepiej tolerowanego. Drżenie powieki może nasilić się na tle nerwowym. Wydaje się, że przy właściwym leczeniu. powinny objawy ustąpić.
Witam,

hydroksyzyna jest lekiem o łagodnym działaniu uspokajającym, nie wywołującym uzależnienia. Występuje w tabletkach po 10 i 25 mg- te większe dawki mogą wywołać czasem nadmierną senność i stłumienie. Spróbowałbym zmniejszyć doraźną dawkę hydroksyzyny.
Można również rozważyć wprowadzenie innego preparatu o doraźnym działaniu uspokajającym (który będzie lepiej tolerowany)- jak również rozważyć włączenie leku przeciwlękowego- na działanie tej ostatniej grupy leków trzeba jednak trochę poczekać (zazwyczaj 2-3 tygodnie) a sesja jak rozumiem tuż tuż...
Stres związany ze zbliżającą się sesją może nasilić istniejące objawy lękowe- przy redukcji poziomu lęku drżenie powieki powinno ustąpić.

pozdrawiam i życzę powodzenia na sesji :)
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Witam, sesja to trudny, stresujący czas, w którym napięcie emocjonalne powoduje, że objawy lękowe się nasilają, ja poleciłabym zestaw Afobam 0,5mg+ Propranolol 10mg, ten zestaw można zastosować w tzw "lęku scenicznym" czyli przed wystąpieniami publicznymi, etc, a także egzaminami. Drżenie powieki może mieć podłoże zarówno psychosomatyczne, jak i okulistyczne, warto aby zminimalizować ten objaw unikać niedoboru snu oraz nadmiernej ekspozycji na ekrany (komórek, laptopów, telewizyjne). Lekiem który według niektórych doniesień poza działaniem przeciwdepresyjnym wpływa również tonizująco na pobudzenie kory nadnerczy, a więc jest zalecany w sytuacjach stresogennych jest tianeptyna (Coaxil). Życzę pomyślnie zaliczonej sesji i pozdrawiam.
Hydroxyzyna nie jest właściwym lekiem, proszę udać się do psychiatry, jeśli uza, ze jest taka potrzeba zaleci adekwatne leki, które pomogą
Witam!
Trudno odpowiedzieć na Pani wątpliwości nie mając z Panią bezpośredniego kontaktu. Musiałabym zadać kilka uściślających pytań, żeby udzielić wskazówek. Na podstawie tego co Pani napisała nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy akurat Hydroxyzynę powinna Pani dalej stosować. Leczenie zaburzeń lękowych jest wielokierunkowe i zwykle długotrwałe. Obejmuje zarówno farmakoterapię jak i psychoterapię. Jeśli chodzi o objawy somatyczne towarzyszące objawom lękowym to mogą one przybierać różną postać i nasilenie. Najlepszym rozwiązaniem w Pani sytuacji byłby bezpośredni kontakt z psychiatrą lub psychologiem.
Pozdrawiam Ewa Słaboń.
Proponuję skonsultować te dolegliwości osobiście z lekarzem psychiatrą. Jeśli opisane dolegliwości to napady lęku panicznego, leczenie farmakologiczne jest nieco inne i można będzie całkowicie zrezygnować z przyjmowania hydroksyzyny. Jest także możliwe, że psychoterapia poznawczo-behawioralna okazałaby się w tym przypadku skuteczna. Można ją łączyć z lekami lub być może możliwe będzie pozostanie przy psychoterapii bez farmakoterapii. Ostatecznej odpowiedzi w tej sprawie może udzielić psychoterapeuta po osobistej konsultacji.
W trakcie sesji trzeba uważać z lekami. Hydroxyzyna działa słabo przeciwlękowo, natomiast dość silnie spowalnia procesy poznawcze. Proponuję wizytę u psychiatry.
Telegraficzny opis nie pozwala na precyzyjną odpowiedź.
Nie wiem co oznacza "niedawno wykryto... nerwicę lękową". Tydzień? Miesiąc. Rok?
Przepisano Hydroxyzynę ale nie wiem w jakiej dawce.
Ile razy pisząca(y) przyjęła ten lek by ujawniła się jej depresjogenna właściwość?
Usuwanie drżeń powiek magnez najczęściej nie jest skuteczne.
Nerwicowe objawy somatyczne jak n.p. drżenie powiek można leczyć skutecznie.
Osobiście nie przepadam za Hydroxyzyną stosowana doraźnie. Choć są i lekarze i pacjenci, którzy sobie ją chwalą.
Proponuję kolejną wizytę u lekarza, który przepisał Hydroxyzynę i wynegocjowanie nowego leku. A jest ich sporo, też do stosowania doraźnego.
Skoro stresory życia codziennego, większe (egzamin) lub mniejsze (?) powodują objawy, które stały się podstawą rozpoznania nerwicy lękowej może warto pomyśleć o psychoterapii?