Nie chcę mi się żyć, co robić? Mam 22 lata i jestem studentem. Od prawie roku mieszkam z dala od rod

3 odpowiedzi
Nie chcę mi się żyć, co robić? Mam 22 lata i jestem studentem. Od prawie roku mieszkam z dala od rodzinnego domu (ok 500km), wynajmuję stancję którą opłacają mi moi rodzice. Nie potrafię znaleźć sensu w życiu, moje hobby i zainteresowania nie przynoszą mi satysfakcji. Coraz mniej rzeczy mnie cieszy, coraz częściej czuję się samotny. Więcej niż zwykle sięgam po alkohol. Nie potrafię się zmusić do najprostszych czynności, nawet do przygotowania sobie posiłku. Przed podjęciem studiów przez rok chodziłem na terapię i leczyłem się antydepresantami. Przerwałem leczenie, przez przeprowadzkę i brak środków finansowych. Nie wiem co mam robić, boję się że będzie coraz gorzej, wcześniej też tak było. Nie stać mnie na wizyty u terapeutów I nie chcę znowu martwić swoich rodziców, co robić?

Rozumiem, że przeżywasz trudny okres i cieszę się, że zdecydowałeś się podzielić swoimi uczuciami. To pierwszy krok ku poprawie sytuacji.

Po pierwsze, ważne jest, abyś zdał sobie sprawę, że nie jesteś sam. Wiele osób doświadcza trudności w okresie przejściowym, jakim jest studiowanie z dala od domu. Nie powinieneś się wstydzić ani czuć winny za to, że potrzebujesz wsparcia.

Po drugie, zauważam, że wcześniej korzystałeś z terapii i leków antydepresyjnych, co sugeruje, że rozumiesz, jak ważne jest szukanie pomocy profesjonalnej. Rozumiem, że obecnie masz trudności z dostępem do terapii z powodu ograniczeń finansowych, ale istnieją inne opcje, które mogą być dla ciebie dostępne. W niektórych miejscach istnieją organizacje oferujące terapię dla osób o ograniczonych środkach finansowych lub teleterapia, która może być tańszą alternatywą. Jeżeli czujesz, że nie chce Ci się żyć i doświadczasz myśli rezygnacyjnych lub S, możesz zgłosić się do najbliższego szpitala psychiatrycznego i skorzystać z pobytu na oddziale lub darmowej terapii dziennej.

Po trzecie, alkohol może być kiepskim sposobem radzenia sobie z trudnościami, ponieważ może tymczasowo łagodzić objawy, ale w dłuższej perspektywie może pogarszać stan psychiczny i zdrowie ogólnie. Warto poszukać zdrowszych sposobów radzenia sobie z emocjami, na przykład poprzez ćwiczenia fizyczne, medytację, hobby, czy też rozmowy z bliskimi lub przyjaciółmi.

Wreszcie, pamiętaj, że ważne jest, abyś dbał o siebie. Staraj się utrzymywać zdrowe nawyki, takie jak regularne jedzenie, sen i aktywność fizyczna. Jeżeli w Twoim otoczeniu są bliskie osoby, z którymi możesz porozmawiać, nie wahaj się szukać u nich pomocy. Warto przemyśleć również rozmowę z rodzicami. Mimo tego, że nie chcesz ich martwić, pamiętaj, że Twoje zdrowie i samopoczucie są bardzo ważne. Możesz również skorzystać z darmowych połączeń np Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123. Wysyłam Ci dużo wsparcia i mam nadzieję, że uda Ci się otrzymać pomoc, której teraz potrzebujesz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wyprowadzka z domu i odległość aż 500 km, pozostawienie nie tylko rodziny, ale wszystkiego poza (znajomych, miejsc, w tym swoich bezpiecznych i relaksujących) to ogromna zmiana. Łatwo można zagubić się w nowej rzeczywistości. Przed Panem nowe wyzwania, a jednocześnie niezabliźnione rany, które przepracowywał Pan w czasie terapii. Na początek proponowałabym wykonanie podstawowych badań, aby wykluczyć choroby somatyczne. Czy obniżenie nastroju i trudności adaptacyjne nie wynikają z sytuacji zdrowotnej. Jeśli wyniki są w porządku zapraszam na bezpłatną konsultację. Ustalimy, gdzie może Pan poszukać długofalowej pomocy - nieodpłatnie bądź niskopłatnej terapii.
Jeśli ze względów finansowych nie może Pan pozwolić sobie na prywatną psychoterapię, sugerowałabym rozważenie terapii na NFZ, w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego. Czeka się tam w kolejce, ale można się dostać do specjalisty. Wydaje mi się, że w CZP obowiązuje rejonizacja ze względu na miejsce zamieszkania.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.