Nie mam kontaktu ze sobą, chodzę na terapie od 2 lat od pół roku prawie nic nie mówię tylko płacze.

5 odpowiedzi
Nie mam kontaktu ze sobą, chodzę na terapie od 2 lat od pół roku prawie nic nie mówię tylko płacze. Nie umiem się skoncentrować na tym co się dzieje, nie umiem nazwać i dostrzec emocji. Trwa to już tak długo ze mam wątpliwości odnośnie wszystkiego. Na początku coś się jeszcze działo tzn mówiłam. ale od dłuższego czasu wszystkie tematy uważam za nie ważne i nie warte poruszenia. A terapeuta zadaje 3 te same pytania i tak sobie siedzimy przez godzinę. Powinnam zmienić terapeutę?
Dzień dobry. Stan, który Pani opisuje musi być bardzo przykry i męczący. Nasuwa mi się pytanie, jakie 3 pytania zadaje terapeuta. Jeśli chodzi o zmianę terapeuty, myślę, że pierwszym krokiem powinno być poruszenie z nim problemu, który Pani opisuje - zgłoszenie tej trudności terapeucie. Często rozmowa o tym, co dzieje się w relacji terapeutycznej, wyrażenie swoich potrzeb, oczekiwań i wątpliwości jest bardzo ważnym momentem w terapii. Ważne jest także to, jak terapeuta zareaguje, czy odniesie się do tego w jakiś sposób. Jeśli zdarzyłoby się tak, że to w żaden sposób nie pomoże, wtedy warto pomyśleć o zmianie terapeuty, a być może także nurtu terapeutycznego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Opisana sytuacja wydaje się być dla Pani bardzo dotkliwa. Naturalnie, w procesie terapii pojawiają się wątpliwości, jednak mam wrażenie, że u Pani ten stan trwa już długi czas. Zastanawiam sie, czy rozmawiała Pani na ten temat ze swoim terapeutą? Szczere podzielenie się swoimi wątpliwościami może mieć charakter oczyszczający. Warto słuchać swojej intuicji. Życzę wszystkiego dobrego.
Dzień dobry,

podstawą dobrej relacji terapeutycznej jest poczucie bezpieczeństwa i szczerość we wzajemnej komunikacji. Jeśli czuje Pani w tej relacji jakikolwiek dyskomfort — warto jest wnieść to na sesję. Bez dobrej relacji terapeutycznej nie ma skutecznej terapii.

Jeśli po podjęciu tego kroku nie poczuje Pani że razem z terapeutą zmierzacie w kierunku w którym Pani by chciała — warto jest rozważyć zmianę terapeuty a może też i nurtu, w jakim prowadzona jest terapia.

Życzę dobrej dalszej drogi w procesie psychoterapii. :)
Dzień dobry, opisana sytuacja musi być bardzo trudna i obciążająca emocjonalnie. Wystąpienie wątpliwości jest całkowicie normalne, skoro ma Pani takie poczucie od dłuższego czasu. Zastanowiłabym się na opowiedzeniem o tym swojemu terapeucie, o podzieleniu się swoimi wątpliwościami dotyczącymi przebiegu sesji oraz tego jak zmienił się Pani stan w ostatnim czasie. W końcu terapeuta ma Pani towarzyszyć w całym procesie, ale to Pani jest głównym bohaterem. Jeśli takie działanie nie odniesie skutku, warto zastanowić się nad zmianą specjalisty, natomiast rekomendowałabym najpierw spróbować popracować nad opisaną sytuacją w obecnej relacji terapeutycznej. Życzę powodzenia w dalszym procesie terapii :)
Wydaje się, że ma Pani trudności z wyrażeniem swoich emocji i uczuć, co może być przyczyną braku kontaktu ze sobą i trudnością w komunikacji podczas terapii. Zmiana terapeuty może być jednym z rozwiązań, ale warto również rozważyć inne możliwości, takie jak zmiana podejścia terapeutycznego, częstotliwość sesji czy poszukiwanie dodatkowej wsparcia. Zanim jednak podejmie Pani decyzję o zmianie terapeuty, warto otwarcie porozmawiać z nim o swoich obawach i trudnościach. Może to pomóc zrozumieć, co dokładnie się dzieje i jakie kroki mogą być podjęte, aby poprawić skuteczność terapii. Pozdrawiam.

Eksperci

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Izabela Słowakiewicz

Izabela Słowakiewicz

Psycholog, Psychoonkolog

Olsztyn

Anna Wiak

Anna Wiak

Psycholog

Warszawa

Marta Jodko

Marta Jodko

Psycholog

Tomaszów Mazowiecki

Anna Żak-Amborska

Anna Żak-Amborska

Psycholog

Kościan

Justyna Płachetka

Justyna Płachetka

Psycholog

Gliwice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.