Nie mam motywacji do podejmowania działań w zakresie relacji damsko-męskich. Mimo, że posiadam potrz

4 odpowiedzi
Nie mam motywacji do podejmowania działań w zakresie relacji damsko-męskich. Mimo, że posiadam potrzebną wiedzę i przeszkolenie, co robić, jak być atrakcyjnym etc., czytałem książki, byłem na szkoleniach.
O ile tam działania praktyczne szły dobrze, o tyle po powrocie do codzienności bardzo mało robię. Jak zaplanuję jakieś wyjście w tym celu, to czuję duże napięcie, trudne wyzwanie, że słabo pasuję do tego i często pojawiają się różne dolegliwości.
Sytuacja życiowa ogólnie stabilna. Chodziłem trochę na terapię, ale to było opowiadanie i rozmawianie o wszystkim i o niczym, nie czułem postępów. Mam też zwątpienie, że psycholodzy raczej chcą ze mnie zrobić przeciętniaka.

Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?
Dzień dobry, na podstawie Pana wiadomości rozumiem, że jest Pan w lęku. Wspomina Pan o napięciu, zwątpieniu i innych dolegliwościach, a także obawia się Pan podjęcia terapii ze względu na domniemane intencje terapeuty. To jest domniemanie i generalizacja, a nie fakt. Zachęcam do tego, aby spróbować ponownie terapii i otwarcie powiedzieć o tej właśnie obawie.
Warto zauważyć, że różni ludzie mają różne potrzeby, jeśli chodzi o bliskie relacje. Można, ale nie trzeba być w związku. Obserwuję niesprawiedliwe ocenianie osób w stanie wolnym przez społeczeństwo. To, że nie mamy doświadczenia w relacjach romantycznych nie oznacza, że jesteśmy gorsi.
Życzę wszystkiego dobrego,
Klaudia Ogrodnik

Dzień dobry! Co oznacza, że "mało Pan robi"? Myślę, że to ważna kwestia, która wymaga doprecyzowania. Pisze Pan, że znajduje w sobie pewną motywacje, planuje Pan jakieś wyjścia, ale (z tego co rozumiem) jak już do nich dochodzi to nie czuje się Pan komfortowo, pojawia się napięcie. Myślę, że to i inne dolegliwości o których Pan pisze to kwestie warte omówienia- to zupełnie naturalne, że w niektórych sytuacjach (szczególnie, jeśli robimy coś sporadycznie) pojawia się w nas napięcie, ponieważ dana sytuacja w jakiś sposób odbiega od naszej "rutyny". Ważne jest, aby dać sobie szanse i się nie zamykać- im częściej będziemy podejmować określone aktywności, tym to napięcie będzie niższe. Rozumiem, że być może odczuwa Pan pewien nacisk kulturowy związany z relacjami damsko-męskimi. Proszę pamiętać, że to Pan decyduje o swoim życiu i jeśli nie ma Pan ochoty na zawiązywanie określonych relacji to nie musi Pan tego robić. Niemniej jednak, jeśli nurtują Pana te kwestie to myślę, że warto je uszczegółowić z psychologiem/psychoterapeutą, określić z czego mogą wynikać- być może ta wiedza pozwoli Panu złapać szerszą perspektywę na tę sytuację, która przestanie być już taka męcząca.
Pozdrawiam!
K.K.
Dzień dobry, proponuję przyjrzeć się temu czy odbyte szkolenia, poznane sposoby na nawiązywanie relacji do Pana "pasują". To znaczy czy czuje się Pan z nimi komfortowo i czy odpowiadają Pana usposobieniu. W spotkaniach towarzyskich to co sprawia, że czujemy się swobodnie to pewność siebie i możliwość bycia sobą, a to ma bezpośredni wpływ na chęć uczestniczenia w takich spotkaniach. Ważną kwestią jest również Pana motywacja do podejmowania takiej aktywności oraz cel. Polecam spotkanie z psychologiem i rozmowę na ten temat. Taki specjalista pomoże Panu odkryć gdzie "chowają" się blokery oraz to, czy czuje się Pan swobodnie "z postawą" przyjmowaną na takich spotkaniach. Życzę powodzenia!
Brak motywacji i poczucie napięcia w sytuacjach dotyczących relacji damsko-męskich mogą wynikać z wielu czynników, w tym z obaw i wewnętrznych przekonań. Ważne jest, aby Pan skupił się na swoim samopoczuciu i samorealizacji, co naturalnie zwiększy Pana atrakcyjność dla innych. Przemyślenie własnych celów w relacjach pomoże Panu lepiej zrozumieć, czego Pan oczekuje i jak to osiągnąć. Proszę zacząć od małych kroków, które są mniej stresujące, i stopniowo zwiększać swoje działania w miarę budowania pewności siebie. Jeśli poprzednie doświadczenia z terapią nie były satysfakcjonujące, warto poszukać terapeuty pracującego metodami bardziej skoncentrowanymi na rozwiązaniach, takimi jak terapia skoncentrowana na rozwiązaniach lub terapia poznawczo-behawioralna. Praca nad samoakceptacją jest kluczowa. Każdy ma swoje mocne i słabe strony, a akceptacja siebie jest pierwszym krokiem do budowania zdrowych relacji. Rozwijanie umiejętności społecznych, takich jak asertywność czy słuchanie aktywne, również może być bardzo pomocne. Proszę nie zapominać o wsparciu bliskich, które jest nieocenione w budowaniu pewności siebie i motywacji do działania. Zmiana wymaga czasu i cierpliwości, dlatego warto być dla siebie wyrozumiałym na tej drodze rozwoju. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Gorgoń