Nie wiem co się dzieje. Mam 16 lat i od dłuższego czasu straciłam motywacje do wszystkiego, nie chce

3 odpowiedzi
Nie wiem co się dzieje. Mam 16 lat i od dłuższego czasu straciłam motywacje do wszystkiego, nie chce wychodzić na dwór, czy nawet do innych pomieszczeń w domu (najlepiej siedziałabym cały czas w pokoju), nie chce spotykać się z innymi ludźmi (nie prowadze żadnych konwersacji internetowych a w szkole siedzę cicho i z nikim nie rozmawiam) i często odmawiam np. pojechania na wycieczkę szkolną pod pretekstem choroby. Mam też wrażenie, że nie jestem nikomu potrzebna. Ostatnio często też myślę nad sensem bycia. Kiedyś miałam grono przyjaciół i bardzo mnie to cieszyło, a teraz spotkało mnie coś takiego i nie wiem co myśleć. Czy to depresja?
To może być obniżony nastrój i lęk, nie koniecznie depresja (nie podejmuję się diagnozy przez internet). Wiele nastolatków przeżywa podobne stany. Zachęcam, aby porozmawiać z psychologiem, być może w szkole, jeśli istnieje taka możliwość. Zachęcam też, aby porozmawiać z rodzicami o tym, co przeżywasz, aby mogli Cię wesprzeć i skierować w odpowiednie miejsce po pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Snarska

Warto byłoby rozważyć spotkanie ze specjalistą. Opisywane przez Panią objawy wydają się być dla Pani uciążliwe, a to już pierwszy z powodów, aby nad nimi pracować. Faktycznie, sytuacje, które Pani opisuje często mają miejsce, kiedy ktoś ma depresję, ale również wtedy, kiedy odczuwa się lęk, czy po prostu ma się obniżony nastrój. Z pewnością nie można w tym miejscu postawić diagnozy bez zebrania wywiadu, spotkania z Panią i narzędzi, które pomagają depresję zdiagnozować. Kroki, które może Pani podjąć to porozmawiać z rodzicami o Pani obawach, trudnościach i lękach i poprosić o pomoc w skierowaniu na wizytę u psychologa.
Opisywany stan należy rozpatrywać biorąc pod uwagę co najmniej kilka składowych, a do tego niezbędny jest pogłębiony wywiad. Zachęcam do rozmowy z rodzicami na temat swoich trudności, będą mogli Cię wesprzeć w tym czasie i umówić na wizytę z psychologiem, który korzystając z różnych narzędzi będzie mógł ocenić czy Twoje samopoczucie związane jest z depresją czy odczuwanym lękiem - on także może być przyczyną takich zachowań. Pozdrawiam serdecznie