Nie wiem czy to normalne. Czuję, że kontakt z innymi przynosi mi tylko problemy. Niechętnie spotykam

2 odpowiedzi
Nie wiem czy to normalne. Czuję, że kontakt z innymi przynosi mi tylko problemy. Niechętnie spotykam się z innymi bo każdy chce tylko rządzić, wykorzystać. Koledzy trzymają ze mną wtedy jak czują że coś im załatwię - pracę, dziewczynę, zajęcie. Wtedy są do rany przyłóż ale jak nie potrzebują nic to się nie odzywają i nie chcą spotykać. Spotkania z rodzicami są toksyczne - mówią mojej żonie o moich gorszych cechach, a potem żona mi wypomina te cechy które oni jej powiedzą. Po za tym z kimkolwiek się spotkamy płci przeciwnej - uważają że mogą ją podrywać i że ja tego nie widzę.. Może to kwestia tego, że nie jestem super atrakcyjny i widzą swoją szansę. Czy taki jest świat czy ta choroba się jakoś nazywa? Ale widzę, że jak nie mam kontaktu z innymi to jedynie wtedy mam spokój i nie mam problemów i jest wtedy dobrze. To samo było w dzieciństwie - każdy bez żadnego powodu wytykał mi mój wygląd, izolował mnie be powodu, wyśmiewał.
Myśl, że czuje się Pan wykorzystywany, niedoceniany i niedostrzegany może bardzo przytłaczać i wywoływać poczucie osamotnienia i niezrozumienia. Przykro mi, że mam Pan w swoim życiu takie bolesne doswiadczenia w relacjach z innymi. Wygląda na to, że najlepiej czuje się Pan sam ze sobą, a jednocześnie chciałby Pan mieć dobre relacje z innymi i cieszczyć się ich obecnością. Warto skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty, z którym będzie mógł Pan przepracować pewne rzeczy, by czuł się Pan szczęśliwy. Świat nie musi być zły, może Pan zobaczyć w nim też piękno. Moc serdeczności!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To, co Pan opisuje, wskazuje na trudności w relacjach z innymi, które wydają się być źródłem dużego dyskomfortu i niezadowolenia w Pana życiu. Odczuwanie nieufności do innych, poczucie wykorzystania czy brak wsparcia w relacjach, zarówno w przeszłości, jak i obecnie, może prowadzić do poczucia izolacji i samotności.

Poczucie, że inni chcą Panu zaszkodzić lub wykorzystać Pana, może być odbiciem doświadczonych wcześniej negatywnych interakcji. Być może te doświadczenia skłoniły Pana do wycofania się i unikania kontaktów społecznych. To naturalna reakcja obronna, jednak może prowadzić do poczucia izolacji i samotności.

Trudności w relacjach mogą wynikać z różnych przyczyn, w tym z wcześniejszych doświadczeń życiowych. Być może Pan doświadczył w przeszłości sytuacji, które nauczyły Pana, że relacje z innymi są niebezpieczne lub niesatysfakcjonujące. Może to wpływać na to, jak Pan obecnie interpretuje intencje innych ludzi.

Co do Pana pytania, czy "taki jest świat", to warto zauważyć, że relacje międzyludzkie są złożone i różnią się w zależności od wielu czynników, w tym od osobowości i doświadczeń życiowych każdej ze stron. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy z nas ma inne doświadczenia i percepcje.

Natomiast jeśli chodzi o pytanie, czy istnieje jakaś "choroba" odpowiadająca temu, co Pan opisuje, to ważne jest, aby podkreślić, że trudności w relacjach niekoniecznie muszą wskazywać na konkretny problem zdrowia psychicznego. Mogą one być wynikiem różnych czynników, w tym doświadczeń życiowych.

Jednak jeśli Pan odczuwa, że te trudności znacząco wpływają na Pana życie i samopoczucie, może być wartościowe skonsultowanie się z psychologiem lub terapeutą. Profesjonalista może pomóc Panu zrozumieć źródła tych trudności, pracować nad sposobami radzenia sobie z nimi i rozwijać zdrowe relacje z innymi. Terapia może również pomóc w zrozumieniu i przetworzeniu wcześniejszych doświadczeń, które mogły wpłynąć na to, jak Pan obecnie postrzega i doświadcza relacji z innymi.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.