Nie wiem czy to zaburzenie odżywiana ale myślę, że jestem uzależniona od jedzenia i ta zła relacja n

4 odpowiedzi
Nie wiem czy to zaburzenie odżywiana ale myślę, że jestem uzależniona od jedzenia i ta zła relacja niszczy mi życie - zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Mam 18 lat a przez ostatnie 5 starałam się zrzucić kilka kilogramów co się zawsze źle kończyło. Ta relacja z jedzeniem już mnie wykańcza i nie wiem do kogo się zgłosić o pomoc, do jakiego specjalisty?
Tutaj, w tym co Pani przedstawia, moznaby pojsc torem debaty intelektualnej i metodycznej o sposobach odzywiania i dietach. Ja jednak zapraszam Pania do refleksji nad wlasnymi przezyciami w kontekscie, dlaczego to dla Pani jest tak wazne, jaka funkcje pelni Pani relacja z odzywianiem (tak jak to Pani doslownie opisala). Warto by sie temu przyjrzec i poddac to glebszej analizie. Odzywianie to tylko forma manifestacji jakiegos wewnetrznego konfliktu, deficytu, checi poprawienia czegos w sobie. Prosze z zyczliwoscia dla siebie zreflektowac to czego Pani obecnie doswiadcza.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Samoakceptacja niezależnie od rozmiaru ubrania i wyglądu nie jest łatwa. Zawsze będzie coś, co można poprawić, znajdzie ktoś ładniejszy, wyższy czy szczuplejszy itd. Cykle diet i "odpuszczania" często powodują efekt jojo, a wielkość wagi coraz bardziej wzrasta i pogarsza samopoczucie mobilizując do kolejnej diety. Bardzo często przy redukcji pojawia się cel - schudnąć, najlepiej jak najszybciej, ale celem realnym powinna stać się trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz wzorców aktywności fizycznej. Zakładając, że byłaś pod profesjonalną opieką - dietetyk/trener/fizjoterapeuta, pojawia się pytanie skąd cykle objadania? Z moich doświadczeń zawodowych wynika, że częstą przyczyną bywa szeroko pojęty stres - konflikty ze znajomymi, trudna sytuacja rodzinna, kłopoty w szkole/pracy, uczucie osamotnienia, smutku, złości, ale i uwaga! radości, chęci zrobienia sobie nagrody. Jak jest u Ciebie, nie wiem. Możesz sama się nad tym zastanowić próbując stworzyć dzienniczek emocji. Zapisujesz wszystko, co jesz z planu żywienia i wszystkie ekstra przekąski, próbujesz obserwować i zapisywać jakie uczucia Ci towarzyszą, o jakiej porze dnia pojawiają się kryzysy. Innymi słowy szukasz powiązań między tym co jesz i co się w Tobie dzieje. Jak zrozumiesz pewne wzorce zachowań, dalej masz szansę je zmienić. Bywa, że praca z psychologiem i dietetykiem jest bardzo przydatna, ale znam też osoby, które potrafiły sobie poradzić same.
Niezależnie od tego, czy popełniasz wiele błędów w swoim stylu odżywiania czy ćwiczeń, bardzo mocno zachęcam Cię do zrobienia badań kontrolnych wykluczających anemię, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, insulinooprność, niedobory witaminowe. Bywa tak, że rozregulowany apetyt czy waga nie są Twoją winą, ale zaburzeń/deficytów fizjologicznych, więc właściwie od tego należy zacząć zdrowszą część życia.

Życzę Ci powodzenia w drodze do lepszego samopoczucia.
Aleksandra Zaród
Szanowna Pani,
Sytuacja, którą Pani opisuję wydaje się mieć podłoże psychiczne, dlatego najlepiej byłoby skorzystać z psychoterapii, która pozwoli zrozumieć uruchamiające się wtedy mechanizmy.
Jest to napewno poważny problem, którego nie należy bagatelizować
Pozdrawiam i powodzenia,
Karolina Koczur
Dzień dobry, relacja z jedzeniem, która Panią niepokoi prawdopodobnie wymaga głębszego rozpoznania. Poznanie tego jak wpływa na różne aspekty życia oraz wypracowanie nowej, lepszej relacji to obszar, którym zajmuje się psychoterapia i psychodietetyka. Ta pierwsza jest szczególnie przydatna gdy relacja wiąże się z negatywnym obrazem własnego ciała, z trudnymi doświadczeniami w tym aspekcie. Psychoterapeuta podczas konsultacji przyjrzy się uważnie opisywanej trudności choćby pod kątem tego czy nie zmaga się Pani z zaburzeniami odżywiania.
Pozdrawiam - Aleksandra Pieślak

Eksperci

Jarosław Górnicki

Jarosław Górnicki

Alergolog

Warszawa

Julia Dobosz

Julia Dobosz

Dietetyk

Kalisz

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Iwona Królik

Iwona Królik

Alergolog, Pulmonolog

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.