Niecały miesiąc temu zakończyłem związek który był dla mnie bardzo trudny, gdy dowiaduje się, że oso

3 odpowiedzi
Niecały miesiąc temu zakończyłem związek który był dla mnie bardzo trudny, gdy dowiaduje się, że osoba z którą byłem pisze, rozmawia, robi różne rzeczy z innymi osobami nagle cały się trzęsę, zaczynam cały się trząść i strasznie źle się czuje. Co może pomóc?
Witam. Pyta Pan co może pomóc? Proponuję rozmowe z przyjacielem, zaufaną osobą lub psychologiem. Opowiedzenie o swojej sytuacji i emocjach bardzo często jest pomocne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tego typu reakcje organizmu zdarzają się po rozstaniu - dzieje się tak z powodu silnych emocji, które w dodatku się ze sobą mieszają: zazdrość, złość, smutek, żal itp. Nasz organizm dostaje sygnał, że coś jest nie tak i reaguje we właściwy dla siebie sposób. W dodatku miesiąc to bardzo niedługi czas od roztania. Radzę przynajmniej przez pół roku, a nawet dłużej unikać informacji na temat byłej partnerki na tyle, na ile jest to możlwe, np. wyłączyć obserwowanie jej profilu na fb czy innych portalach społecznościowych lub jeżeli jest to konieczne - zablokować je. Jeżeli macie wspólnych zanjomych - poprosić, aby nie mówili Panu o spotkaniach z nią, nie pokazywali zdjęć itp. Oczywiście nie chodzi o to żeby uniać tych informacji przez całe życie, ale przez parę miesięcy na pewno. Jeżeli mimo to, taka sytuacja, że się pan trzęsie się zdarzy, warto zastosować techniki relaksacyjne: głębokie oddychanie, rozluźnianie mięśni lub to, co pomaga akurat Panu radzić sobie z emocjami, np. bieganie, gorąca kąpiel, słuchanie muzyki relaksacyjnej. Jeżeli chodzi o myśli - radzę się skupić na myśleniu nie o partnerce i o tym, co teraz robi, ale paradoksalnie - o sobie: o tym, co Pan w sobie lubi i dlaczego jest Pan wartościową osobą - myśleć o swoich pozytywnych cechach. Chdzi o podejście do siebie ze współczuciem, pozwolenie, aby te trudne emocje przepływały przez Pana (w żadnym wypadku nie hamować ich i nie zabraiać sobie czuć) - warto się wtedy nawet położyć i spojrzeć na siebie jak na takie małe cierpiące dziecko - dzięki temu możemy dośwaidczyć własnej wyrozumiałości i pozwolenia sobie na chwile słabości, co samo w sobie pomaga. Czasami najtrudniejsze w tej sytuacji jest właśnie pzowolenie sobie na to, aby czuć się źle, akceptacja siebie i spojrzenie z wyrozumiałością na to, co się dzieje. Kiedy jednak tego dokonamy wiele potrafi się zmienić. Może też Pan sięgnąc do internetu i poczytać o etapach żałoby po rozstaniu, aby upewnić się, że emocje i stany, które Pan przeżywa są właściwe. Oczywiście osobiście gorąco polecam skorzystanie ze wsparcia specjalisty, który pomoże Panu przejść przez ten proces. Pozdrawiam i życzę siły.
Dzień dobry,
To, co Pan przeżywa oprócz tego, że może być trudne jest też naturalne w kontekście zakończenia związku. Zwłaszcza w tak świeżym okresie po. Reakcje fizyczne, takie jak drżenie ciała czy intensywne uczucie niepokoju, mogą wynikać z silnych emocji, które jeszcze nie znalazły ujścia, nie zostały przepracowane. Zazwyczaj potrzeba na to po prostu czasu. To zupełnie w porządku, że odczuwa Pan silne reakcje - to może być znak, że to, co się wydarzyło, miało dla Pana duże znaczenie. Pomocne może okazać się udostępnienie sobie tej przestrzeni dla emocji (też dla tych trudnych) i refleksji, ponieważ są one normatywnym procesem dochodzenia do siebie po stracie (również relacji). W takich momentach warto też przede wszystkim dbać o zachowanie własnego rytmu codzienności oraz dbanie o swoje podstawowe potrzeby (sen, ruch, wsparcie bliskich, pożywne posiłki). Jeśli te reakcje będą się utrzymywać lub pogłębiać, warto rozważyć wsparcie psychologiczne | terapeutyczne. Psycholog może pomóc w procesie zdrowienia po zakończeniu trudnego związku i nauczyć skutecznych sposobów radzenia sobie z emocjami. Życzę Panu wszystkiego dobrego! Pozdrawiam pięknie, Karolina Etmańska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.