Niedawno zakończyłam psychoterapię grupową, w której uczestniczyło dwóch psychoterapeutów. Na koniec

2 odpowiedzi
Niedawno zakończyłam psychoterapię grupową, w której uczestniczyło dwóch psychoterapeutów. Na koniec żegnaliśmy, dostaliśmy również sugestie, że warto odczekać po terapii z kontaktem między członkami grupy, dać sobie czas na przeżycie zakończenia, itp. Czuję, że nie radzę sobie z pewnym powtarzającym się wciąż schematem relacyjnym w moim życiu. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania, aby rozpocząć terapię indywidualną z jednym z psychoterapeutów, który uczestniczył w terapii grupowej? Czy przeżycie tej rocznej grupy z nim może być przeszkodą do podjęcia terapii indywidualnej?
Dziękuję.
Dzień dobry, sądzę, że raczej jest taka możliwość skoro poznała Pani terapeutów w sytuacji stricte terapeutycznej tj. terapia grupowa. Ostatecznie zależy to jednak od terapeuty, jego modalności i zapatrywania na sytuację terapeutyczną, w której Pani była. Warto skontaktować terapeutę i dopytać o taką możliwość. Jeśli będzie widział jakieś przeciwskazania - powinien Panią poinformować.

Pozdrawiam serdecznie.

Rozpoczęcie terapii indywidualnej z jednym z psychoterapeutów, którzy prowadzili Twoją terapię grupową, może być złożoną decyzją i warto rozważyć kilka aspektów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję:
1. Przeciwwskazania etyczne i profesjonalne:

Kodeks etyczny: Wielu psychoterapeutów pracuje według określonych kodeksów etycznych, które mogą zabraniać lub ograniczać kontynuację terapii indywidualnej z terapeutą, który prowadził terapię grupową. Wynika to z konieczności utrzymania granic terapeutycznych oraz unikania konfliktów interesów.
Unikanie zależności: Przejście z terapii grupowej do indywidualnej z tym samym terapeutą może prowadzić do zależności od tej osoby, co może nie być korzystne dla Twojego procesu terapeutycznego.

2. Relacja terapeutyczna:

Historia terapeutyczna: Terapeuta, który prowadził terapię grupową, ma już pewną wiedzę na Twój temat oraz na temat Twoich relacji z innymi członkami grupy. Może to być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony, terapeuta lepiej Cię zna, z drugiej strony, może być trudniej skupić się na indywidualnych problemach, niezwiązanych z dynamiką grupową.
Neutralność terapeutyczna: Ważne jest, aby terapeuta zachował neutralność i obiektywizm. Przejście do terapii indywidualnej może być wyzwaniem pod tym względem, jeśli terapeuta ma już pewne uprzedzenia lub wyobrażenia o Tobie na podstawie terapii grupowej.

3. Twoje potrzeby i preferencje:

Komfort i zaufanie: Jeśli czujesz się komfortowo i masz zaufanie do tego terapeuty, to może być to zaleta. Jednak warto zastanowić się, czy nie byłoby korzystne zasięgnąć nowej perspektywy od innego terapeuty, który nie zna Twojej historii grupowej.
Przepracowanie zakończenia: Terapeuci często sugerują przerwę po zakończeniu terapii grupowej, aby dać uczestnikom czas na przeżycie zakończenia i refleksję nad zdobytymi doświadczeniami. Warto przemyśleć, czy teraz jest odpowiedni moment na rozpoczęcie nowej terapii.
Najlepszym krokiem może być omówienie swoich obaw i potrzeb z jednym z terapeutów prowadzących terapię grupową. Mogą oni dostarczyć Ci cennych wskazówek i pomóc podjąć decyzję. Jeśli jednak masz wątpliwości co do etycznych czy profesjonalnych aspektów, warto rozważyć konsultację z innym, niezależnym terapeutą, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.