Niedoczynność tarczycy i hashimoto?

1 odpowiedzi
Mam 28 lat, jestem kobietą. Od wielu lat mam objawy niedoczynności tarczycy m.in. uczucie zimna, szybkie marznięcie szczególnie kończyn, wypadanie włosów, czasami sucha skóra, czasami wrażenie spłyconego oddechu, niskie ciśnienie krwi i niski puls (ok. 50-55) - badania kardiologiczne są prawidłowe- również stany obniżonego nastroju, zaparcia, mimo odpowiedniej diety i aktywności ruchowej, bóle i zawroty głowy (neurologicznie w porządku), uczucie zmęczenia i osłabienia, skłonność do tycia i zwolniony metabolizm.
W związku z tym od kilku lat badam TSH - w 2011 roku 3,7 w 2013 3,5 - ale ponieważ wynik mieścił się w widełkach uznawano go za prawidłowy.
Kilka miesięcy temu wykonałam badanie TSH 4,00 (0,27-4,2) ft3 2,7 pg (2,02-4,43) ft4 1,13 ng (0,9-1,7) ATPO 8,0 (<34) więc w zasadzie również w widełkach normy.
Po miesiącu powtórzyłam badanie TSH i znowu wyniosło 4,00, ATG w normie, a ATPO wzrosło do 19,0 (<34).
W usg tarczycy mam napisane: położenie typowe, obrysy gruczołu nierówne, echogeniczność niejednorodna, echostruktura prawidłowa, węzły chłonne bez zmian, płat prawy 21x21x49 mm , płat lewy 19x22x48 mm

Czy to może być niedoczynność tarczycy? Słyszałam, że u młodych osób TSH powinno wynosić do ok. 2,5. Czy to prawda? Powinnam zgłosić się do lekarza endokrynologa? Czy wynik usg jest prawidłowy? Co oznacza niejednorodna echogeniczność i nierówne obrysy gruczołu? Policzyłam objętość tarczycy i wyszło ok. 20,8 ml a słyszałam, że norma dla kobiet to 18 ml. Czy moja tarczyca jest powiększona? Czy zmiany w USG mogą świadczyć o stanie zapalnym np. w przebiegu Hashimoto mimo ATPO w normie? Będę wdzięczna za informację.
Już odpowiedziałem na to pytanie. Jest mozliwy stan zapalny gruczołu i objawy sugeruja leczenie tyroksyna.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.