nieregularne nadciśnienie

5 odpowiedzi
Moja matka ma od około 6-12 miesięcy problemy z nadciśnieniem. Standardowo ma niskie ciśnienie (100-60; 110-70), ale przez kilka dni w miesiącu gwałtownie skacze (nawet do 160-100). Skokom towarzyszą często silne bóle głowy i nudności. Lekarz internista stwierdził, że to na podłożu emocjonalnym. Przeprowadzono podstawowe badania krwi, które nie wykazały niczego niepokojącego. Lekarz stwierdził, że nie ma na razie potrzeby stosowania leków. Czy można to zignorować? Dodam, że dziadkowie chorują lub chorowali na nadciśnienie.
Proponuję konsultację kardiologa i badanie holterowskie (całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego) oraz analizę okoliczności, w jakich dochodzi do wzrostu ciśnienia. Nie lekceważyłabym tego, niezależnie od ew. podłoża emocjonalnego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oprócz badań krwi (w tym koniecznie TSH, kreatynina, kwas moczowy, Na, K, Ca, lipidogram, glukoza) warto wykonać badanie ogólne moczu, USG jamy brzusznej z oceną nerek i nadnerczy, EKG spoczynkowe i ewentuanie ECHO serca oraz ABPM. W razie wątpiwości zapraszam na wizytę.
należy regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze i ew wykonać Holtera ciśnieniowego
Dzień dobry
Jeśli zostały zrobione badania laboratoryjne i obrazowe wykluczające istnienie przyczyny takich "skoków" wartości ciśnienia tętniczego to wówczas pozostaje tło emocjonalne - jako rozpoznanie przyczyny. Proponuję też wykonać ABPM (tzw holter ciśnieniowy). Może warto rozważyć leki doraźne - na wypadek wzrostu RR, któremu towarzyszy złe samopoczucie. Oczywiście w leczeniu nadciśnienia tętniczego koniczne są pewne zmiany w stylu życia i diety. Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam
Marta Serwańska-Świętek
Jeśli faktycznie skoki ciśnienia towarzyszą silnym emocjom, to należałoby raczej zastosować leki o łagodnym działaniu uspokajającym, stale lub doraźnie. Leki obniżające ciśnienie w tej sytuacji raczej do zastosowania doraźnego, razem z uspokajającymi. Kontrola ciśnienia oczywiście nadal.

Eksperci

Marek Stelak

Marek Stelak

Kardiolog, Internista

Bydgoszcz

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Irena Kędzierska

Irena Kędzierska

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Brzozów

Bogusław Szczepan

Bogusław Szczepan

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 64 pytań dotyczących usługi: nadciśnienie
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.