Nieustające parestezje połowy głowy i ciała

4 odpowiedzi
Mam 40 lat. Od połowy maja 2016r. zaczęłam jakby czuć lewą połowę głowy. Jest to nieustające uczucie jakbym miała założoną skarpetę na połowie głowy. Od dawna miewam też ściskające bóle głowy, które pojawiają się jak się denerwuję lub intensywnie śmieję, również na słońcu. Zaburzenia czucia na połowie głowy są cały czas bez przerwy z okresami nasilenia. W czerwcu przez 4 dni miałam straszne mdłości i uczucie skarpetki było nasilone pieczeniem połowy głowy. Od września 2016 mrowienie mam także na połowie twarzy i czubku języka. Neurolog skierował mnie na rezonans odcinka szyjnego, ponieważ okresy nasilenia parestezji są poprzedzone najczęściej rwącym bólem mięśnia czworobocznego, dźwigacza łopatki po lewej stronie.
Wyniki rezonansu:
Zachowana lordoza szyjna. Dyskretne obniżenie i niewielkie zmniejszenie uwodnienia krążków m-k C4/C5 oraz C3/C4 i C5/C6. Drobne zaostrzenia zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów w ich otoczeniu. Pozostałe krążki m-k odcinka szyjnego kręgosłupa bez zmian w obrazie MR. Trzony kręgów o zachowanej wysokości. Sygnał szpiku kostnego objętych badaniem kości prawidłowy. C3/C4 C4/C5 C5/C6 krążki m-k z tendencją do uwypuklania, modelują więzadło podłużne tylne. C6/C7 - drobna tylna centralna wypuklina krążka m-k w niewielkim stopniu przewęża przednią rezerwę płynową i dyskretnie modeluje worek oponowy, bez cech ucisku struktur nerwowych. Niewielki przerost wyrostków stawowych w stawach m-k C4/C5 i C5/C6 po stronie lewej. Poza tym kanał kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa prawidłowego kształtu i szerokości światła. Worek oponowy nieprzemieszczony, bez cech kompresji. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Rdzeń szyjny o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych.
Pani doktor skierowała mnie na rehabilitację. Obecnie chodzę na laser odcinka szyjnego, pole magnetyczne i jonoforezę z naproksenem. Niedawno doszło do tego mrowienie czasem twarzy, czasem ręki, nogi, oczywiście też lewej. W lewej nodze czasem mam też jakby rwące bóle, takie reumatyczne? Te dziwne objawy nasilają się po ostrym stresie, w czasie miesiączki i chyba też na zmianę pogody. Mam wrażenie, że takie objawy nie są konsekwencją stanu kręgosłupa szyjnego wynikającego z MR. Nie chciałabym niczego przegapić. Bardzo proszę o konsultację i pokierowanie mnie, czy nie powinnam zrobić jakiś dodatkowych badań.
Witam. Mnogość i "urozmaicone" nazewnictwo objawów utrudnia określenie czegokolwiek. Owszem - konsultacja wydaje się wskazana lecz nie virtualnie, a osobiście. Wtedy po wysłuchaniu wywiadu, zbadaniu - można sugerować kolejne badanie "dodatkowe". pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
badanie neurologiczne i skierowanie na rehabilitację sugeruje, że nie ma żadnej poważnej patologii.
Odnośnie terapii choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa pisałem wielokrotnie w listach do Państwa. Podawałem tam również metody, które preferuję. Proszę je znaleźć w mojej korespondencji.
dr Andrzej Żytkowski
ps. Jeżeli bóle miały charakter cytuję ,,reumatyczny" to może należałoby jeszcze odwiedzić specjalistę reumatologii. Natomiast gdyby okazało się, że w tym zakresie jest Pani zdrowa... To odniósłbym się do kwestii ,,te dziwne objawy nasilają się po ostrym stresie....." i poszukał specjalisty w tej dziedzinie.
Ma Pani rację, nie wszystkie dolegliwości można wiązać z kręgosłupem.
Co do kręgosłupa.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Zabiegi typu laser, pole magnetyczne, jonoforeza nie wystarczą, są to metody dodatkowe. Najlepiej poszukać dobrego fizjoterapeuty.
Co do pozostałych dolegliwości. Przyczyn może być co najmniej kilka. Proszę zrobić badania w kierunku boreliozy i chorób reumatycznych, ischemiczną próbę tężyczkową ( pracownia EMG).
Pod uwagę należy też wziąć ból funkcjonalny np fibromialgię oraz objawy psychogenne.
Szanowna Pani, jeśli dolegliwości dotyczą połowy twarzy i towarzyszą im bole głowy to wskazane jest badanie obrazowe głowy (MRI lub TK).Poza tym bez zbadania pacjenta nie mogę stawiać rozpoznania ani sugerować leczenia.Z poważaniem Ewa Ogrodowska-HamankiewiczHamankieiwcz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.