niewydolność żylna

7 odpowiedzi
Dzień dobry.Chodzi o moja mame 88 lat.Otóż w sierpniu ubiegłego roku doznala złamania kości szyjki udowej(2 raz) tej samej nogi.Wiadomo nie chodzi tylko siedzi.Zrobil sie problem.Najpierw ta noga powyżej kostki a niżej kolana czyli na goleni zrobila sie bardzo opuchnięta ale nie boląca i czerwona.Kiedyś miała zakrzepice.Wezwałam lekarza 1 kontaktu do domu.przepisal lek na odwodnienie Lymphomyosot heel i kazal brac Dosmine.,poźniej wystapiły na przodzie goleni takie malenkie pęcherzyki jak poparzone,wezwałam chirurga(choć specjaliści niechętnie chodza do domu-oczywiście prywatnie) z boku i z tyłu nogi zrobila się juz skóra taka mocno rożowa,i zaczęło się z tego bardzo sączyć.To na przodzie nogi już się goi,kazała robić kompresy robiony lek-Augmentin 500mg+1,25mg,ładnie to się przysuszyło,sa strupki.Aże z tyłu nogi ten lek nie pozwolila mama sobie przykladać ,bo to strasznie ja piekło,doktorowa kazała to miejsce pryskac w aerozolu lekiem Neomycyna,nic to nie pomogło.,więc następna 3 prywatna wizyta i na taką bolącą nogę kazała przykładać plastry z jonami srebra Atrauman Ag.(okropny ,przeszywający ból) i nic to nie daje jak było tak jest ,sączy się dalej i ból ja już nic nie będę jej przykładać.+ do tego leki Vessel DueF,Spironol 100 i maść do smarowania suchej skóry z przodu goleni..Panie doktorze chcialam zapytać czy to prawidłowe leczenie i co robić dalej,bo efektów nie widać. Bardzo prosze o odpis. Czy to jest prawidłowo ,że leczy sie w domu.? Bardzio proszę o odpowiedz
Trudno jest mi arbitralnie powiedzieć czy rana była prawidłowo leczona nie widząc pacjenta. Byłoby to z mojej strony nieprofesjonalne.

Witam
Rozumiem że opisywane objawy dotyczą jednej nogi? Pacjentka jest jednocześnie leczona dwoma rodzajami antybiotyku - miejscowo i opatrunkiem srebrnym. Być może jest to trochę za dużo dla wiekowej skóry. Rozumiem że nie ma tam rany tylko przesięk oraz zaczerwienienie. Wydaje się że niezbędne będzie badanie usg doppler żył celem wykluczenia zakrzepicy i modyfikacja stosowanych miejscowo środków. Dostrzegam problem z poruszniem się pacjentki - można wykorzystać ubezpieczenie pacjentki i przewieźć ją transportem sanitarnym na Izbę Przyjęć celem wykonania usg doppler.
Pozdrawiam
Należałoby zacząć od badania dopplera. Proszę poszukać w okolicy czy macie kogoś, kto świadczy takie usługi w domu chorego. Po wykonanej diagnostyce i prawidłowym rozpoznaniu można dopiero włączyć właściwe leczenie... zamiast leczyć na ślepo. Pozdrawiam
Witam przyczyną dolegliwości może być odleżyna. Proszę koniecznie zwrócić uwagę czy w tym miejscu kończyna nie opiera się o podłoże, jeżeli to należy odciążyć np. przez podłożenie poduszki w innym miejscu. Niestety w takim przypadku nie jest możliwe leczenie czy choćby kontrola prawidłowości leczenie bez zobaczenia i zbadania chorej.
Pozdrawiam
Efekty terapii wskazują na to, że leczenie nie jest skuteczne. Czy potrebna jest hospitalizacja powinien ocenić lekarz znający się na chorobach naczyniowych w trakcie konsultacji. Należy bezwzględnie wykluczyć zakrzepicę żył głębokich.
Szanowni Państwo,
Trudno ocenić sytuację nie widząc chorej. Warto aby choroby naczyniowye były leczone przez chirurga naczyniowego. Najprawdopodobniej na pewnym etapie należałoby wykonać badania obrazowe. Pozwoli to na poprawę skuteczności leczenia. To co mogę poradzić ze swojej strony, to: leżenie z uniesioną kończyną dolną około 10 cm powyżej serca. Unikanie stania i siedzenia. Każdy ma swoje sposoby na gojenie opisywanych zmian, możliwe, że zastosowałbym inne leki, nie znaczy to, że stosowane leczenie jest złe. Przede wszystkim należy zwalczyć przyczynę zmian skórnych. Jest nią najprawdopodobniej obrzęk, a przyczyną obrzeku może być jak niewydolność, tak i zakrzepica żylna, jak również szereg innych chorób. Uniesienie kończyny pozwoli na zmniejszenie obrzęku. Należy zapobiegać jego ponownemu pojawieniu się po opuszczeniu kończyny. Do tego stosujemy leczenie uciskowe: ścisłe bandażowanie podudzia i stopy bandażem elastycznym. Tak, aby nie uszkodzić delikatnej (zmienionej) skóry, należy zastosować specjalne opatrunki, które pozwolą zachować prawidłowe gojenie skóry. Proponuję skontaktować się z chirurgiem naczyniowym w miejscu zamieszkania, tak, aby mogła Pani być Pani regularnie badana, a transport do przychodni trwał jak najkrócej. Opisywane zmiany zazwyczaj nie są powodem do hospitalizacji, ale nie nie mogę ocenić stanu i nie wypowiem się na ten temat. Opisywanie powyżej metody mają swoje ograniczenia i przeciwwskazania, więc zanim je Państwo zastosują, proszę poradzić się z chirurgiem naczyniowym.
Życzę zdrowia.
Witam, trudno oceniać na odległość przwidłowość leczenia, nie widząc pacjentki, ani nie znając wyników badań. Pozdrawiam