Nieznośny ból w dolnej części kręgosłupa

7 odpowiedzi
Witam serdecznie, od kilku dni odczuwam silny ból w dolnej części kręgosłupa czy poruszaniu się, o pochyleniu czy gwałtownych ruchach nie ma mowy. Z taką sytuacją spotkałam się już trzy lata temu, jednakże został mi przepisany Opokan Forte i Ketonal w żelu do miejscowego uśmierzenia bólu i stwierdzono u mnie skoliozę. Na jakiś czas kręgosłup zdawał się być w pełni sprawny, jednak po całym dniu ruchu , po położeniu się w łóżku odczuwam cały czas dziwny ucisk w dolnej części kręgosłupa. Niestety w moim mieście czeka się średnio miesiąc na wizytę u lekarza ortopedy, jak mogę do tego czasu poradzić sobie z bólem ?
Przepraszam, że późno odpisuję. Mam nadzieję, że problem już za Panią/em.
Opisywana bóle prawdopodobnie są spowodowanem przeciązeniem mięsni przykręgosłupowych oraz obręczy miedniczej. Ciepła kąpiel, ciepły prysznic oraz masaż powinny przynosić częściową ulgę.
Pozdrawiam serdecznie

Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego to bardzo częsta przyczyna wizyt w gabinecie ortopedycznym. Po wykluczeniu przyczyn pozakręgosłupowych należy rozważyć leczenie farmakologiczne ( już raz okazało się skuteczne), leczenie rehabilitacyjne, może zmiany w codziennych aktywnościach? Trudno to w trzech zdaniach streścić.
Pozdrawiam
Ból jest objawem większego problemu prawdopodobnie, nie pisze Pani w jakim jest wieku skolioza może byś istotą choroby ale może być objawem innego schorzenia. Doraźnie mogę polecić leki typu opokan, jednak wskazane jest badanie neurologiczne oraz ocena rtg z ewentualnie pogłębioną diagnostyką. Ponadto oczywiście ginekolog i Usg brzucha.
Pozdrawiam JW
Witam serdecznie Pani Martyno.
Dziękuję za zadanie ważnego pytania, gdyż wiele osób szukających pomocy na portalu znanylekarz.pl znajduje się w podobnej sytuacji.
Opisany stan wymaga bezzwłocznej konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą z Pani miasta. Do tego czasu proszę przyjmować jak najczęściej pozycje przeciwbólowe.
Mam nadzieję, że udzielona odpowiedź okaże się pomocna.
Pozdrawiam
Sławek Kamiński
Polecam wizytę u terapeuty, szczególnie posługującego się arsenałem metod od McKenzie przez terapię manualną stawów i tkanek miękkich do stabilizacji spiralnej. Trzeba zdiagnozować reakcje ruchowe i dobrać odpowiednie pozycje i ruchy, które spowodują zmniejszanie się dolegliwości, czasem ustawić staw oraz odpowiednio rozluźnić i/lub wzmocnić tkanki, które powodują zaburzenia. Niestety nie ma jednego sposobu działającego dla wszystkich. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Wzięcie farmakoterapii to nie rozwiązanie problemu. Na zmiany w kręgsłupie pracujemy całe życie dlatego wzięcie tabletki czy posmarowanie się maścią jest to walka z objawami a nie przyczyną. Konieczna będzie terapia aby wyleczyć schorzenie - chodzi mi u specjalistyczną terapię manualną, niestety nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz. Jeśli Pan już konsultował się z ortopedą i zalecił operację, proszę się wstrzymać. Z mojej praktyki zawodowej wiem, że nawet największe zmiany które wymagają obowiązkowej operacji można leczyć z bardzo dobrym skutkiem.
Zachęcam do spotkania.

Z wyrazami szacunku
mgr Mateusz Szelągowski
Skolioza nie jest powodem bóli kręgosłupa (chyba że taka 3 stopnia makabryczna), ale polecam rozciąganie i ćwiczenia McKenziego.